Rehber Yol Oluşturmanın Nikel-Titanyum Eğe Sistemlerinin Kök Kanalını Şekillendirmesi Üzerine Etkisinin Mikro Bilgisayarlı Tomografi Taraması ile Değerlendirilmesi
Evaluation of the Effect of Glide Path Preparation on Root Canal Shaping by Nickel-Titanium File Systems Using Micro-Computed Tomography
- Tez No: 1020152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜNEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı rehber yol protokollerinin nikel-titanyum (NiTi) eğe sistemlerinin kök kanal şekillendirme performansı üzerindeki etkilerinin mikro-bilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) kullanılarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada 88 adet mandibular molar diş kullanılmış ve örnekler sekiz gruba ayrılmıştır: Grup-1: XP-Endo Rise, Grup-2: XP-Endo Rise Glider+XP-Endo Rise, Grup-3: One G+XP-Endo Rise, Grup-4: WaveOne Gold Glider+XP-Endo Rise, Grup-5: One Reci, Grup-6: XP-Endo Rise Glider+One Reci, Grup-7: One G+One Reci ve Grup-8: WaveOne Gold Glider+One Reci. Çalışma uzunluğu apikal foramenden 1 mm kısa olacak şekilde belirlenmiştir. Tüm örnekler şekillendirme öncesi ve sonrası Mikro-BT ile taranmıştır. Kanal transportasyonu, merkezde kalma yeteneği ve periservikal dentin kalınlığı değerlendirilmiştir. Veriler üç faktörlü varyans analizi ve Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ile analiz edilmiştir (p<0,05). Bulgular: Kanal transportasyonu açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05). One G + XP-Endo Rise grubunda, WaveOne Gold Glider + One Reci grubuna kıyasla daha yüksek transportasyon değerleri saptanmıştır. Kesit seviyesi transportasyonu anlamlı olarak etkilemiş ve 8 mm kesitinde daha yüksek değerler gözlenmiştir. Negatif transportasyon değerleri özellikle 7 ve 8 mm seviyelerinde görülmüştür. Merkezde kalma yeteneği açısından eğe tipi, kesit seviyesi ve yön faktörleri anlamlı bulunmuştur (p<0,05). WaveOne Gold Glider + XP-Endo Rise grubu, One Reci ve XP-Endo Rise Glider + One Reci gruplarına göre daha yüksek merkezleme değerleri göstermiştir. Periservikal dentin kalınlığı bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Farklı rehber yol protokolleri ile kullanılan NiTi eğe sistemleri kanal transportasyonu ve merkezde kalma yeteneğini etkileyebilmekte, ancak periservikal dentin kalınlığı üzerinde benzer sonuçlar göstermektedir. Ayrıca kesit seviyesi ve ölçüm yönü, şekillendirme sonuçlarını etkileyen önemli faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of different glide-path protocols on the root canal shaping performance of Nickel-Titanium file systems using micro-CT. Materials and Methods: Eighty-eight mandibular molars were included in the study and randomly allocated into eight groups:Group-1:XP-Endo Rise, Group-2:XP-Endo Rise Glider+XP-Endo Rise, Group-3:OneG+XP-Endo Rise, Group-4:WaveOne Gold Glider+XP-Endo Rise, Group-5:One Reci, Group-6:XP-Endo Rise Glider+One Reci, Group-7:OneG+One Reci, and Group-8:WaveOne Gold Glider+One Reci. Working length was established 1mm short of the apical foramen. All specimens were scanned using micro-CT before and after instrumentation. Canal transportation, centering ability, and pericervical dentin thickness were evaluated. Data were analyzed using three-way analysis of variance and Bonferroni multiple comparison tests (p<0.05). Results: A statistically significant difference was found among the groups in terms of canal transportation(p<0.05). The One G+XP-Endo Rise group exhibited significantly higher transportation values than the WaveOne Gold Glider+One Reci group. Section level had a significant effect on canal transportation, with higher values observed at the 8mm level. Regarding centering ability, file type, section level, and measurement direction had significant effects (p<0.05). The WaveOne Gold Glider+XP-Endo Rise group demonstrated significantly higher centering ability values than the One Reci and XP-Endo Rise Glider+One Reci groups. No significant differences were observed among the groups regarding pericervical dentin thickness(p>0.05). Conclusion: Different glide-path protocols used in conjunction with NiTi file systems may influence canal transportation and centering ability; however, they demonstrate similar performance with respect to pericervical dentin thickness. Furthermore, section level and measurement direction were identified as important factors affecting root canal shaping outcomes.