Ankara ilinde çok ölçekli ve mevsimsel kuraklık eğilimlerinin mann-kendall ve yenilikçi trend analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of multi-scale and seasonal drought trends in Ankara province using mann–kendall and innovative trend analysis methods
  1. Tez No: 1020151
  2. Yazar: MUHAMMET ENES KARABAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PINARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
Özet
Yağış; iklim sisteminin temel bileşenlerinden biri olup, uzun dönemli değişimleri su kaynakları ve kuraklık süreçleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu çalışmada, Ankara ilinde yer alan yedi meteoroloji istasyonuna ait 1990–2019 yılları arasındaki yağış verileri kullanılarak kuraklık eğilimleri çok ölçekli bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu kapsamda farklı zaman ölçeklerinde (SPI-3, SPI-6, SPI-9, SPI-12 ve SPI-24) Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SPI) hesaplanmış, elde edilen seriler Mann-Kendall ve Yenilikçi Şen Trend Analizi yöntemleri ile değerlendirilmiş ve ayrıca mevsimlik analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, istasyonların büyük çoğunluğunda SPI değerlerinde artan yönlü eğilimler gözlenmiş, ancak bu eğilimlerin genellikle istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Buna karşın Nallıhan istasyonunda tüm zaman ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü bir artan eğilim tespit edilmiştir. Yenilikçi Şen Trend Analizi sonuçları, özellikle uzun zaman ölçeklerinde kuraklık ve nemlilik koşullarının daha belirgin ve sistematik hale geldiğini göstermektedir. Mevsimlik analiz sonuçlarına göre, kış mevsiminde genel olarak nemli koşullara yönelim gözlenirken, sonbahar mevsiminde kuraklaşma eğilimi belirginleşmiştir. İlkbahar mevsiminde istasyonlar arasında farklı eğilimler gözlenmiş, yaz mevsiminde ise kuraklık olaylarının daha belirgin hale geldiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çalışma alanında yağış rejiminin hem zamansal hem de mevsimsel olarak değişim gösterdiği, kuraklık süreçlerinin yıl geneline homojen dağılmadığı ve özellikle yaz mevsiminde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Ayrıca zaman ölçeği büyüdükçe kuraklık süreçlerinin daha belirgin ve etkili hale geldiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Precipitation is one of the fundamental components of the climate system, and its long-term variations have significant impacts on water resources and drought processes. In this study, drought trends were investigated using precipitation data from seven meteorological stations located in Ankara for the period 1990–2019 through a multi-scale approach. Within this scope, the Standardized Precipitation Index (SPI) was calculated at different time scales (SPI-3, SPI-6, SPI-9, SPI-12, and SPI-24), and the obtained series were analyzed using the Mann–Kendall test and the Innovative Şen Trend Analysis. In addition, seasonal analyses were performed. The results indicated that increasing trends in SPI values were observed at most stations; however, these trends were generally not statistically significant. In contrast, the Nallıhan station exhibited a statistically significant and strong increasing trend at all time scales. The results of the Innovative Şen Trend Analysis revealed that drought and wetness conditions become more pronounced and systematic, particularly at longer time scales. Seasonal analyses showed a tendency towards wetter conditions in winter, while a drying tendency became more evident in autumn. In spring, different trends were observed among stations, whereas drought conditions were found to be more pronounced in summer. Overall, the findings indicate that the precipitation regime in the study area exhibits both temporal and seasonal variability, and drought processes are not uniformly distributed throughout the year but tend to intensify during the summer season. Furthermore, drought characteristics become more distinct and influential as the time scale increases.