Resimli fen öykü kitabı okuma etkinliklerinin okul öncesi çocuklarının kavram gelişimine etkisi
The effect of illustrated science storybook reading activities on concept development in preschool children
  1. Tez No: 1020158
  2. Yazar: ÖZLEM ZOROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL SARA GÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okul öncesi dönem, bireyin tüm gelişim alanlarının hızlı biçimde geliştiği, ileriki öğrenme ve algılama süreçlerinin temelinin oluştuğu kritik bir evredir. Bu süreçteki hızlı beyin gelişimi sayesinde, yaşam boyu kullanılacak algılama ve yorumlama becerilerinin temeli atılır. Bilişsel becerilerin gelişimi bu dönemde diğer gelişim alanları ile paralellik göstermektedir. Özellikle bu kritik dönemde bilişsel ve dil gelişimi alanında önemli ilerlemeler görülmektedir. Bilgi çağında, bireylerin bilimsel kavramlara dair anlayış geliştirmesi; fiziksel, biyolojik ve kimyasal olguları anlamlandırması erken fen eğitiminin önemini vurgulamaktadır. Fen bilimlerindeki başarı farklarının okul öncesinden itibaren başlayıp ortaöğretime kadar devam ettiği ve büyük ölçüde çocukların örgün eğitime başlamadan önce sahip oldukları fen bilimleri bilgisiyle açıklanmaktadır. Çocukların fen kavramlarını öğrenmelerine katkı sağlayabilecek edebi eserlerin başında resimli fen öykü kitapları gelir. Bu çalışmanın amacı; resimli fen öykü kitapları ile yapılan etkileşimli okuma etkinliklerinin 58-72 aylık çocukların kavram gelişimine etkisini belirlemektir. Çalışmada nicel bir yaklaşım benimsenmiş ve deneysel bir model uygulanmıştır. Deneysel aşamada ön test–son test kontrol gruplu desen kullanılmış, deney grubundaki çocuklarla on hafta boyunca 50 kitap okuma uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sinop'un Ayancık ilçesinde MEB'e bağlı bağımsız bir anaokuluna devam eden 58–72 aylık çocuklarla yürütülmüştür. Araştırmada,“Resimli Öykü Kitaplarını Değerlendirme Ölçeği”,“Fen Temalı Bilgi Veren Resimli Çocuk Kitaplarını İnceleme Kriterleri Formu”,“Demografik Bilgi Formu”,“Kaufman Erken Akademik ve Dil Becerileri Araştırma Testi”,“Bilim Öğrenmeyi Değerlendirme Testi”ve“Fen İçerik Standartları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, etkileşimli okuma tekniği ile resimli öykü kitapları okuma uygulamalarının çocukların kavram gelişiminde faydalı olduğu görülmüştür. Sonuçlar doğrultusunda eğitimcilere, araştırmacılara, ailelere, yazar ve yayıncılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The preschool period is a critical stage where all developmental areas progress rapidly, establishing the foundation for future learning and perception. Thanks to rapid brain development, the basis for lifelong perception and interpretation skills is laid. Cognitive skill development parallels other areas during this time, with significant progress particularly noted in cognitive and language development. In the information age, individuals' understanding of scientific concepts and phenomena highlights the importance of early science education. Achievement gaps in science begin in preschool and persist through secondary education; this is largely explained by the science knowledge children possess prior to formal schooling. Illustrated science storybooks are primary literary tools that contribute to learning these science concepts. This study aims to determine the effect of interactive reading activities using illustrated science storybooks on the concept development of 58-72-month-old children. A quantitative approach with an experimental model was adopted. Using a pretest-posttest control group design, 50 reading practices were conducted with the experimental group over ten weeks. The research was carried out with 58-72-month-old children at an independent kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in Ayancık, Sinop. Data collection tools included the:“Picture Story Book Evaluation Scale”,“Criteria Form for Reviewing Science-Themed Informative Picture Children's Books”,“Demographic Information Form”,“Kaufman Early Academic and Language Skills Assessment Test”,“Science Learning Assessment Test”, and“Science Content Standards Scale”. Results indicate that interactive reading of illustrated storybooks is beneficial for children's concept development. Consequently, recommendations are provided for educators, researchers, families, authors, and publishers.