Resimli hikâye tipi analojilere dayalı fen öğretimi uygulanan 7. sınıf öğrencilerinin argüman oluşturma becerilerinin incelenmesi
Investigation of the argument building skills of 7th grade students applied for science teaching based on painted story type analogies
  1. Tez No: 606796
  2. Yazar: SİBEL KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS TÜRKER BALAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapılandırmacı öğrenme kuramına göre fen bilimleri eğitiminde kullanılabilecek çeşitli yöntem ve teknikler bulunmaktadır. Bu tekniklerden biri de analojidir. Son yıllarda analojiler, fenle ilgili öğretme-öğrenme sürecindeki en önemli ögelerden biri olarak görülmektedir. Bu teze konu olan çalışmada 7. sınıf kazanımlarına ilişkin hazırlanan resimli hikaye tipi analoji etkinlikleri kullanılarak 7. sınıf öğrencilerinin argüman üretme seviyeleri belirlenmiştir. Uygulama sürecinde öğrencilerin argüman seviyelerindeki değişim de değerlendirilmiş olup öğrencilerin etkinliklere yönelik görüşleri görüş formu eşliğinde belirlenmiştir. Çalışmada nitel analiz yöntemlerinden olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma Rize İmam –Hatip Ortaokulu 7. sınıfa devam eden 28 öğrenci ile fen bilimleri dersi kapsamında yürütülmüştür. Atom modeli, çözeltiler, kütlenin korunumu, maddenin halleri konularında ilköğretim 7. sınıf kazanımlarına yönelik analojiler geliştirilmiş, her bir analoji uygulaması için 4 ders saati kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından lawshe tekniğinde belirtilen şekilde kapsam geçerlilik oranları tespit edilen eşdeğer soru formları uygulama öncesi ve sonrası değerlendirme amacı ile kullanılmıştır. Bu noktada değerlendirme seviye 2 argüman basamağı revize edilmiş Toulmin Argüman Modeline göre yapılmıştır. Araştırma sonucu, öğrencilerin argüman oluşturma becerilerin de pozitif yönde anlamlı gelişme sağlandığı, uyulama öncesine göre argüman seviyelerinin daha üst basamaklara taşındığı belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin analoji etkinliklere yönelik görüşlerini almak için uygulanan görüş formu içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler, adayların etkinliklere yönelik olumlu görüşlere sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Accordıng to constructivist learning theory, there are various methods and techniques that can be used in science education. One of these techniques is analogy. Inrecent years,analogies have been seen in the science-teaching process. In thestudy subject to this thesis, the level of producing argumnts of 7th grade students was determined by using Picture story type analogy activities prepared for 7th grade gains. The changes in the argument levels of the students were also evaluated during the application process and the opinions of the students about the activities were determined by the help of the pinion form.Case study, whichis one of the qualitative analysis methods, was used in the study. The research was carried out within the scope of science course with 28 students attending 7th grade in Rize İmam-Hatip Secondary School. Analogies were developed for atomic model, solutions, conservation of mass and states of matter for elementary school 7th grade and 4 lesson hours were used for each analogy application. In the study, equivalent questionnairres with scope validity rates determined by the researcher as specified in the lawshe technique were used for data collection before and after the application. At this point, the evaluation level was mae according to the revised Toulmin Argument Model. As a result of the research it hs been determined that the students ability to form arguments has improved positively and the levels of arguments have been moved to higher level compared top re-implementation. In addition, the opinion form applied to the students to get their views on analogy activities was subjected to content analysis. The data showed that the candidates hadpositiveopinions about the activities .