Digital humanities and American cultural and literary studies: A computational case study of John Steinbeck's Grapes of Wrath
Dijital beşerî bilimler ve Amerikan kültür ve edebiyat çalışmaları: John Steinbeck'in Gazap Üzümleri üzerine bilgisayarımsal bir vaka incelemesi
- Tez No: 1020213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı çalışmalarında Dijital Beşerî Bilimlerin etkilerini ortaya koymayı hedefler. Bunun için Dijital Beşerî Bilimlerin ne olduğundan başlayarak alandaki önemli eserleri tarihsel olarak inceler ve günümüze dek yapılan çalışmaların etkisini, aldıkları eleştirileri ve Beşerî Bilimlere katkılarını ortaya koyar. Ancak bu tez yalnızca mevcut çalışmaları incelemekle sınırlı kalmayıp aynı zamanda özgün bir vaka çalışması da yürütür. Ele aldığı temel problem, bir yazarın bilinçli veya bilinçdışı olarak bıraktığı dilsel izlerin hesaplamalı metin analizi yoluyla tespit edilmesi ve bu izlerden yola çıkarak yazarlık zanaatinin ampirik olarak kanıtlanmasıdır. Bu problemi ele alırken anlatıbilim alanındaki evrensel örüntü tartışmalarından ve bilinçli-bilinçdışı zanaat paradoksundan yararlanılarak üç ölçülebilir örüntü kuramsallaştırmıştır. Bunun için ideal bir eser ve yazar olarak Steinbeck seçilmiştir; zira Steinbeck, Harold Bloom ve Alfred Kazin gibi eleştirmenler tarafından çokça tartışılmış bir yazar olmasının yanı sıra Gazap Üzümleri romanı hem dilsel çeşitliliği hem de Amerikan kültürü ve tarihinden taşıdığı zengin içerikle bu tür bir analize son derece elverişlidir. Steinbeck'in edebi eleştirel külliyatı incelendiğinde, özellikle Gazap Üzümleri romanının eleştirmenler tarafından birbirine zıt biçimlerde yorumlandığı görülmektedir. LIWC-22 programıyla sözlük temelli metin analizi uygulanarak bu argümanlar istatistiksel olarak test edilmiş ve Gazap Üzümleri, King James Bible ile Hemingway'in seçilen romanlarıyla karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, yerel dil, coğrafya ve ekolojiyi ölçmek üzere bireysel olarak oluşturulan özel sözlüklerle de analizler yürütülmüştür. Analiz sonucunda Bloom'un Steinbeck'in stilinin İncil'den değil Hemingway'den türediği yönündeki argümanı istatistiksel olarak desteklenmiş; Levant'ın ara bölümler ve anlatı bölümleri arasındaki“organik bütünlük”iddiası ise sorgulanmıştır. İki bölüm türü yalnızca istatistiksel olarak birbirinden ayrışmakla kalmayıp kendi içlerinde belirgin biçimde farklı tutarlılık düzeyleri sergilemektedir dolayısıyla bu durum, organik bir bütünden ziyade iki ayrı ve bilinçli tarzın varlığına işaret etmektedir. Tezin en özgün ampirik bulgularından birisi de iki bölüm türü arasında tüm metriklerde tutarlı bir dilsel ayrışma gösteren“İkili Ses Sistemidir”. Bireysel olarak oluşturulan Ekoloji Sözlüğü ise felaket/risk dili ile kaygı arasında güçlü bir korelasyon ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçların tamamı geleneksel edebiyat incelemesi yöntemiyle bütünleştirilmiş ve hiçbir veri bağlamından bağımsız yorumlanmamıştır. Böylece metin analizinin sınırlılıkları aşılmaya çalışılmış ve geleneksel ile dijital beşerî bilimlerin disiplinler arası iş birliğinin etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to highlight the impact of Digital Humanities on the field of American Culture and Literature. It begins by defining what Digital Humanities is, then examines key works in the field historically, and explores the impact of the field to date, the critiques it has received, and its contributions to the humanities. However, this thesis does not limit itself to merely reviewing existing studies; it also conducts an original case study. The central problem it addresses is the identification of linguistic traces left by an author, whether consciously or unconsciously, through computational text analysis, and the empirical evidence of the author's craft based on these traces. In addressing this problem, three measurable patterns have been theorized by drawing on discussions of universal patterns in narratology and the conscious-unconscious craft paradox. Steinbeck's The Grapes of Wrath is selected as an ideal case for this purpose. In addition to being a writer widely discussed by critics such as Harold Bloom and Alfred Kazin, he wrote the novel The Grapes of Wrath, which is exceptionally well-suited for this type of analysis due to its linguistic diversity and the rich content it draws from American culture and history. A review of Steinbeck's critical reception reveals that The Grapes of Wrath has been interpreted in sharply contradictory ways. Using the LIWC-22 program to perform lexicon-based text analysis, these arguments were statistically tested, and The Grapes of Wrath is compared with the King James Bible and Hemingway's selected novels. Additionally, analyses were conducted using custom dictionaries created specifically to measure local language, geography, and ecology. The analysis statistically supports Bloom's argument that Steinbeck's style derives from Hemingway rather than the Bible; however, Levant's claim of“organic unity”between the interchapter and narrative chapters is called into question. It is found that the two-chapter types not only differ statistically but maintain markedly different levels of internal consistency, suggesting two deliberate language styles rather than a unity. And one of the most original empirical findings of this thesis is the“Dual Voice System,”which demonstrates a consistent linguistic divergence across all metrics between the two-chapter types. The custom-created Ecology Dictionary, meanwhile, reveals a strong correlation between disaster- and risk-related language and anxiety. All findings are integrated with traditional close reading, and no datum is interpreted in isolation from its literary context. In this way, the thesis addresses the inherent limitations of computational text analysis and demonstrates the interpretive power of interdisciplinary collaboration between traditional and digital humanities.