Kurum içi iletişim uygulamalarının çalışan motivasyonu üzerindeki rolü: Ege Üniversitesi idari personeli üzerine bir inceleme
The role of internal communication practices on employee motivation: An investigation on Ege University administrative staff
  1. Tez No: 1020234
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BAŞOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ege Üniversitesi idari personelinin kurum içi iletişim süreçlerine ilişkin algılarını fenomenolojik perspektif ve yarı yapılandırılmış görüşmeler (n=30) aracılığıyla tematik analizle incelemiştir. Bulgular; dijital iletişim kanallarının bilgi aşırı yüklemesine ve teknoloji kaynaklı strese zemin hazırladığını, hiyerarşik yukarı yönlü filtrelemenin örgütsel katılımı ve içsel motivasyonu olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Buna karşın şeffaf ve katılımcı iletişim pratiklerinin algılanan örgütsel destek düzeyini yükselttiği ve“Egelilik Bilinci”olarak kavramsallaştırılan kurumsal aidiyet duygusunu güçlendirdiği saptanmıştır. Statü farklılıklarının örgütsel adalet algısını zedelediği bulgular arasındadır. Yükseköğretim kurumlarında iletişimin insan odaklı ve dijital esnekliğe sahip bir yönetim anlayışıyla yeniden yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the perceptions of Ege University administrative staff regarding internal communication processes through thematic analysis using a phenomenological perspective and semi-structured interviews (n=30). Findings reveal that digital communication channels lay the groundwork for information overload and technology-induced stress, and that hierarchical upward filtering negatively affects organizational participation and intrinsic motivation. In contrast, it was determined that transparent and participatory communication practices increase the level of perceived organizational support and strengthen the sense of corporate belonging conceptualized as“Ege Consciousness”. Status differences were also found to damage the perception of organizational justice. It is recommended that communication in higher education institutions be restructured with a human-oriented management approach that features digital flexibility.