İşveren markası yönetim sürecinde kurumsal iletişimin rolü ve önemi
The role and importance of corporate communication in employer branding management process
- Tez No: 672934
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BAŞOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde rekabetin oldukça yoğun yaşandığı iş dünyasında kurumlar, ürün ya da hizmetleriyle farklılaşmanın yanı sıra, mevcut ve potansiyel çalışanlar nezdinde de rakiplerinden ayrışmak için yoğun çaba sarf etmektedirler. Kurumların bu rekabet ortamında öne çıkabilmek için“işveren markası”uygulamalarına her geçen gün daha fazla önem verdiği görülmektedir. İşveren markası; nitelikli adayları kuruma çekmek ve mevcut çalışanların kurumda kalmasını sağlamaktadır. İyi yönetilen işveren markası, çalışanların moral ve motivasyonlarının yanında verimliliklerini de arttırarak, kuruma finansal anlamda katkı sağlamaktadır. İşveren markalaşması yönetiminde kurumlar, kurumsal iletişim departmanları aracılığı ile kurum stratejilerine uygun mesajları, doğru iletişim araçları seçerek mevcut ve potansiyel adaylara ulaştırmaktadır. Bu çalışmada, işveren markası yönetim sürecinde kurumsal iletişimin rolü ve öneminin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde; marka, işveren markası ile ilgili temel kavramlar ve unsurları üzerinde durarak, işveren markası yönetim modellerinden ve uygulama örneklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; kurumsal iletişim ile ilgili temel kavramlar ve tarihsel süreçler incelenerek, kurum içi iletişim çalışmaları ve araçları aktarılmıştır. Ayrıca, örgütler ve çalışanlar açısından motivasyonun önemi, süreçleri ve çeşitlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise; işveren markasının ve işveren markasında kurumsal iletişim önemi aktarılarak, bu konudaki uygulama örneklerine yer verişmiştir. Çalışmanın son bölümünde, İzmir'de yarım asırdır sanayi sektöründe lider konumda faaliyet gösteren ve 1769 çalışanı bulunan ihracatçı şirketler topluluğu olan X firması ve İstanbul'da Finans/Teknoloji sektöründe lider konumda olan ve bulunduğu pazarın %50'sini hakim olan Y firması ile görüşülmüştür. Bu iki kurumun kurumsal iletişim departmanı yöneticileri ile yapılan görüşmelerde, işveren markası yönetim süreçlerinde kurumsal iletişim departmanının önemi, işveren markası uygulama örnekleri ve konuyu nasıl bir perspektifte değerlendirdikleri, işveren markası farkındalıkları ve konuyla ilişkin bilinç düzeyleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan dört adet sorunsal, 16 adet soru ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme çerçevesinde ele alınmış olup, elde edilen ve çözümlenen bulgular, sonuç bölümünde detaylı olarak tartışılmış ve çalışma öneriler bölümü ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's intensely competitive business world, corporate entities focus on employer branding to differentiate themselves from their competitors as well as their product and service offerings. Through employer branding, companies attract qualified candidates to the company and increase the retention of existing employees. Well-managed employer branding has a positive financial impact on the corporation by increasing employees' morale and motivation, leading to increased productivity. Companies deliver messages suitable for corporate strategies to existing and potential candidates by choosing the right communication tools through corporate communication departments with employer brand management. This study's aim is to reveal the role and importance of corporate communication in employer brand management. The first part of the study emphasizes the basic concepts and elements of brand, employer branding, employer brand management models and case studies. The second part examines the basic concepts and historical processes related to corporate communication, internal communication studies and tools. Additionally, the importance of motivation, the motivational processes and the types of motivation for organizations and their employees are mentioned. In the third part, employer branding and the importance of corporate communications in employer branding are examined and the applications of this subject are given. In the last part of the study, two companies are interviewed. Company X, a holding firm located in Izmir with 1769 employees, which focuses on export and has been operating in the industry for half a century. Followed by Company Y, the Fintech industry leader in Istanbul that dominates 50% of the market. The interviews are held with the managers of the corporate communication departments of these two companies. In these interviews, the importance of corporate communication departments in the process of employer brand management, employer branding examples and the interviewees' perspectives and their level of awareness of employer branding are examined. Four hypothetical problems are examined with 16 questions which were created within the scope of the research, are discussed within the framework of semi-structured in-depth interviews. In the conclusion, the findings are discussed in detail, followed by recommendations for future studies.