Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin kişilerarası duygu düzenleme becerileri ve stresle başa çıkma tarzlarının psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationships of interpersonal emotion regulation skills and styles of coping with stress with psychological resilience among individuals in emerging adulthood
  1. Tez No: 1020260
  2. Yazar: ŞEYDANUR ÖRÜKAYA BOYUNEĞMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin, kişilerarası duygu düzenleme becerisi ve stresle başa çıkma tarzlarının psikolojik sağlamlık ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, 18-30 yaş aralığında yer alan 102 erkek, 320 kadın olmak üzere toplam 422 beliren yetişkinlik dönemindeki bireyden oluşmaktadır. Araştırma verileri Türkçe uyarlamasını Koç ve diğerlerinin yaptığı“Kişilerarası Duygu Düzenleme (KDDÖ)”; Şahin ve Durak'ın uyarlama çalışmasını yaptığı“Stresle Başa Çıkma tarzları Ölçeği (SBTÖ)”, Doğan tarafından geliştirilen“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26. Versiyon paket programı kullanılmıştır. İstatiksel analizlerde; kullanılan ölçekler ve alt boyutlarının cinsiyet ile ilişkisini incelemek için Bağımsız Örneklemler İçin T Testi, ölçek ve alt boyutlarının diğer demografik değişkenler ile ilişkisini incelemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), ölçek ve alt boyutlarının birbirleri ile ilişkilerini incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, değişkenlerin yordayıcılıklarını incelemek için ise Basit Doğrusal Regresyon ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, demografik değişkenler açısından kişilerarası duygu düzenleme, cinsiyet ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermiştir. Stresle başa çıkma tarzları; cinsiyete, medeni duruma ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermiştir. Yine demografik değişkenler açısından psikolojik sağlamlık ise; cinsiyete, medeni duruma ve birlikte yaşanan kişilere göre anlamlı farklıklar göstermiştir. Ölçekler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, psikolojik sağlamlığın kişilerarası duygu düzenleme becerilerinin sakinleştirilme ve sosyal model alma alt boyutları ile stresle başa çıkma tarzlarından çaresiz yaklaşım kullanımıyla negatif yönde; kendine güvenli yaklaşım ve iyimser yaklaşım kullanımıyla ise pozitif yönde anlamlı ilişki gösterdiği bulunmuştur. Son olarak, regresyon analizlerinde kişilerarası duygu düzenleme becerilerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının psikolojik sağlamlık açısından anlamlı yordayıcılar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between interpersonal emotional regulation skills and stress coping styles and psychological resilience among individuals in early adulthood. The study sample consisted of a total of 422 individuals in early adulthood, including 102 men and 320 women aged 18–30. The research data were collected using the“Interpersonal Emotion Regulation Scale (IERS),”adapted into Turkish by Koç et al.; the“Stress Coping Styles Scale (SCSS),”adapted by Şahin and Durak; the“Short Psychological Resilience Scale (SPRS),”developed by Doğan; and a Personal Information Form prepared by the researcher. SPSS Version 26 was used for data analysis. In the statistical analyses, the t-test for independent samples was used to examine the relationship between the scales and their subscales and gender; one-way analysis of variance (ANOVA) was used to examine the relationship between the scales and their subscales and other demographic variables; Pearson's Product-Moment Correlation Analysis was used to examine the relationships among the scales and their subscales; and Simple Linear Regression and Multiple Regression Analysis were used to examine the predictive power of the variables. According to the research findings, interpersonal emotion regulation showed significant differences based on demographic variables, specifically gender and educational status. Stress coping styles showed significant differences based on gender, marital status, and educational status. Psychological resilience, when examined in terms of demographic variables, also showed significant differences based on gender, marital status, and the people one lives with. When examining the relationships between the scales, it was found that psychological resilience had a significant negative relationship with the“calming”and“social modeling”subscales of interpersonal emotion regulation skills, as well as with the use of a helpless coping style; conversely, it had a significant positive relationship with the use of a self-confident and optimistic coping styles. Finally, regression analyses revealed that interpersonal emotion regulation skills and stress coping styles are significant predictors of psychological resilience.