Extraction of peanut oil with green solvents and techniques
Yerfıstığı yağının yeşil çözgenler ve teknikler ile ekstraksiyonu
- Tez No: 1020279
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDENİ MASKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bitkisel yağlar, insan beslenmesinin ve küresel gıda güvenliğinin temel taşlarından biridir; temel bir pişirme ortamı ve çok çeşitli işlenmiş gıdalarda vazgeçilmez bir fonksiyonel bileşen görevi görür. Bu büyük ve sürekli küresel tüketim göz önüne alındığında, endüstriyel yağ ekstraksiyon yöntemlerinin güvenliği ve çevresel etkisi, insan sağlığını ve geniş ölçekte çevresel sürdürülebilirliği doğrudan etkiler. Bu zorunluluklardan hareketle, bu araştırma, yer fıstığı yağı üretimi için güvenli ve çevre dostu bir çerçeve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, iki aşamalı çevre dostu ekstraksiyon süreci, Box–Behnken Deney Tasarımı (BBD) yaklaşımı kullanılarak optimize edilmiştir. Birinci aşamada, ultrasonik destekli ekstraksiyonun (UAE) yeşil çözgen etil asetat ile entegrasyonu, %93,48'lik bir yağ ekstraksiyon oranı ve 714 mg (GAE)/kg'lık toplam fenolik bileşik (TPC) içeriği etmiştir. Süreci daha da iyileştirmek için, ikinci aşamada 1:1 oranda alkalaz ve selülaz enzim karışımı kullanılarak sulu enzimatik ön ekstraksiyon yaklaşımı uygulanmıştır. Bu entegre strateji, yağın %89,13'ünü başarıyla elde ederek toplam fenolik madde içeriğini (TPC) 887,82 mg (gallik asit eşdeğeri)/kg'a önemli ölçüde artırmıştır. Bu tez, yenilebilir yağ endüstrisi için son derece verimli ve sürdürülebilir bir alternatif sunmaktadır. Sonuçlar, enzimatik ön işlem, ultrasonik işlem ve çevre dostu çözücülerin birleştirilmesinin, yağ miktarından veya biyoyararlanımından ödün vermeden toksik ve çevresel riskleri etkili bir şekilde azalttığını ve güvenli ve sürdürülebilir gıda üretimi için uygulanabilir bir model sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vegetable oils represent a cornerstone of human nutrition and global food security, serving as both a primary household cooking medium and an indispensable functional ingredient across a wide array of processed foods. Given this massive and continuous global consumption, the safety and environmental impact of industrial oil extraction methods directly affect human health and environmental sustainability on a broad scale. Motivated by these imperatives, this research aims to develop a completely non-toxic, environmentally benign framework for peanut oil production. To achieve this, a two-stage green extraction framework was optimized using a Box-Benken (BBD) design. In the initial stage, the integration of ultrasonic-assisted extraction (UAE) with green solvent ethyl acetate achieved an oil extraction rate of 93.48% and a total phenolics content (TPC) of 714 mg (GAE)/kg. To further improve the process, an aqueous enzymatic pre-extraction approach was applied in the second stage using a 1:1 mixture of alkalase and cellulase enzymes. This integrated strategy successfully recovered 89.13% of the oil while significantly elevating the total phenolic content (TPC) to 887.82 mg (GAE)/kg. Ultimately, this thesis offers a highly efficient and sustainable alternative for the edible oil industry. The findings demonstrate that combining enzymatic pretreatment, ultrasonication, and green solvents effectively mitigates toxicological and environmental risks without compromising oil yield or bioactive quality, thereby providing a viable model for safe and sustainable food production.