Avrupa insan hakları mahkemesi ve anayasa mahkemesi kararları ışığında kamu hukuku kapsamında mülkiyet hakkı
In the light of decisions of the european court of humanrights and the constitutional courtthe right to property within the framework of public law
- Tez No: 1020291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Mülkiyet hakkı, Anayasamızın 35.maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Ek 1 Numaralı Protokolünün 1.maddesinde güvence altına alınan ve giderek önemi artan ayni bir haktır. Anayasal mülkiyet hakkı, diğer insan hakları / Anayasal haklar gibi büyük ölçüde tek bir hukuk disiplininin şekillendirdiği haklara benzememekte olup, pek çok hukuk alanıyla ilişki içinde olmasından kaynaklı interdisipliner bir yapıya sahiptir. Mülkiyet hakkı uyuşmazlıkları bireysel başvuruya konu olabilmektedir. Sözleşme'ye taraf olan devletler, mülkiyet hakkının korunmasını ve bu hakka saygı gösterilmesini sağlama yükümlülüğü altındadır. Bu yükümlülüğün ihlal edildiğinin ileri sürülmesi hâlinde ise, Sözleşme hükümleri uyarınca, iç hukuk yollarının tüketilmesi şartıyla, mülkiyet hakkının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurma hakkına sahiptir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kararlarında mülkiyet hakkının hukuki boyutunu ulusal hukuktan bağımsız olarak yorumlamıştır. Bununla birlikte, Anayasa Mahkemesi de bireysel şikâyete ilişkin kararlarında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarından etkilenmiştir. Bu iki mahkemenin içtihatları taranmış ve bu kararlar içeriklerine göre sınıflandırılmıştır. Mülkiyet hakkının kapsamının, idarenin tutumu, meşru beklenti, uzun süreli kullanım gibi hususlar aracılığıyla genişlediği; kamu yararı, meşru amaç gibi hususlar aracılığıyla sınırlandığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The right to property is a real (in rem) right that is increasingly gaining importance and is guaranteed under Article 35 of the Turkish Constitution and Article 1 of Protocol No. 1 to the European Convention on Human Rights (ECHR). Unlike other constitutional or human rights, the constitutional right to property does not originate from a single legal discipline but rather has an interdisciplinary nature due to its interaction with various branches of law. Disputes concerning the right to property may become the subject of individual applications. Under the European Convention on Human Rights, states parties are under an obligation to ensure the protection of and respect for the right to property. In cases where a violation of this obligation is alleged, natural and legal persons claiming that their property rights have been infringed are entitled, subject to the exhaustion of domestic remedies, to apply to the European Court of Human Rights in accordance with the provisions of the Convention. The European Court of Human Rights has interpreted the legal dimension of property rights independently from national legal systems in its judgments. Moreover, the Turkish Constitutional Court has been influenced by the European Court's case law in decisions concerning individual applications. This study examines the case law of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court, with decisions reviewed and classified according to their content. The analysis reveals that the scope of the right to property has been expanded through factors such as the conduct of the administration, legitimate expectations, and long-term use, while it has been restricted through considerations such as public interest and legitimate aim.