Kadın fibromiyalji hastalarında serum NF-κB ve Sirtuin-1 düzeyinin antioksidan kapasite ve klinik parametrelerle ilişkisi
The relationship between serum NF-κB and Sirtuin-1 levels and antioxidant capacity and clinical parameters in women with fibromyalgia
  1. Tez No: 1020297
  2. Yazar: DÖNE CANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Fibromiyalji Sendromu (FMS) tanılı kadın hastalarda serum Nükleer Faktör Kappa B(NF-κB) ve Sirtuin-1(SIRT1) düzeylerini ölçmek ve bunların oksidatif stres ve klinik parametreler ile muhtemel ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel olarak planlandı. ACR Revize 2016 kriterlerine göre FMS tanısı almış 18–65 yaş arası 98 kadın hasta ve 53 sağlıklı kadın gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta grubu S-LANSS skoruna göre nöropatik ağrı-benzeri özellik gösteren ve göstermeyen olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Tüm katılımcılara Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), Yorgunluk Şiddet Skalası (YŞS), S-LANSS, Santral Sensitizasyon Envanteri (SSE) ve Görsel Analog Skala (VAS) uygulandı. Serum NF-κB ve SIRT1 düzeyleri ELISA yöntemi ile; Total Antioksidan Seviye (TAS) ve Total Oksidan Seviye (TOS) düzeyleri ise spektrofotometrik yöntem ile ölçüldü. Bulgular: FEA, YŞS, S-LANSS, SSE ve VAS skorları hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p<0,05). TOS ve OSİ düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulunurken (p<0,05); TAS, NF-κB ve SIRT1 düzeyleri açısından gruplar arasında fark saptanmadı (p>0,05). S-LANSS ile FEA, YŞS, SSE ve VAS arasında pozitif; NF-κB ile arasında negatif ilişki bulundu (p<0,05). NF-κB ve SIRT1 arasında, ayrıca her iki biyobelirteç ile TOS ve OSİ arasında pozitif korelasyon saptandı (p<0,05). Nöropatik ağrı-benzeri özellik gösteren hastalarda FEA, SSE ve YŞS skorları diğer gruplara göre yüksekti (p<0,05). Sonuç: FMS tanılı kadınlarda artmış TOS ve OSİ düzeyleri, oksidatif stres ile hastalık arasında ilişki olabileceğine işaret etmektedir. Hasta ve kontrol grupları arasında SIRT1 ve NF-κB düzeyleri açısından anlamlı farklılık bulunmayıp korelasyon analizinde ilişki saptanması, bu moleküllerin oksidatif stresle ilişkili süreçlerde yer alabileceğini ancak ileri çalışmalarla doğrulanması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to measure serum levels of Nuclear Factor Kappa B (NF-κB) and Sirtuin-1 (SIRT1) in female patients diagnosed with Fibromyalgia Syndrome (FMS) and to investigate their potential association with oxidative stress and clinical parameters. Materials and Methods: The study was designed as a cross-sectional study. A total of 98 female patients aged 18–65 years diagnosed with FMS according to the 2016 Revised ACR criteria and 53 healthy female volunteers were included in the study. The patient group was divided into two subgroups based on their S-LANSS scores: those exhibiting neuropathic pain-like features and those not exhibiting such features. All participants completed the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), the Fatigue Severity Scale (FSS), S-LANSS, Central Sensitization Inventory (CSI), and Visual Analog Scale (VAS). Serum NF-κB and SIRT1 levels were measured using the ELISA method, while Total Antioxidant Level (TAS) and Total Oxidant Level (TOS) were measured using a spectrophotometric method. Results: FIQ, FSS, S-LANSS, CSI, and VAS scores were higher in the patient group than in the control group (p<0.05). TOS and OSI levels were higher in the patient group than in the control group (p<0.05); however, no differences were observed between the groups in terms of TAS, NF-κB, and SIRT1 levels (p>0.05). A positive correlation was found between S-LANSS and FIQ, FSS, CSI, and VAS; a negative correlation was found between S-LANSS and NF-κB (p<0.05). Positive correlations were found between NF-κB and SIRT1, as well as between both biomarkers and TOS and OSI (p<0.05). In patients exhibiting neuropathic pain-like characteristics, FIQ, CSI, and FSS scores were higher than in the other groups (p<0.05). Conclusion: Elevated TOS and OSI levels in women diagnosed with FMS suggest a possible association between oxidative stress and the disease. The absence of significant differences in SIRT1 and NF-κB levels between the patient and control groups, coupled with the detection of correlations in the correlation analysis, suggests that these molecules may be involved in oxidative stress-related processes; however, this requires confirmation in future studies.