Akıllı açık ve uzaktan öğrenme asistanının geliştirilerek sistemkullanılabilirliğinin ve öğrenen özerkliğine etkisininbelirlenmesi
Developing an intelligent open and distance learning assistant and determining its impact on system usability and learner autonomy
  1. Tez No: 1020366
  2. Yazar: SANİYE KULELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Öğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, açık ve uzaktan öğrenme ortamlarında kullanılmak üzere tasarım tabanlı araştırma yaklaşımı doğrultusunda üretken yapay zekâ temelli bir akıllı öğrenme asistanı geliştirilerek; geliştirilen asistanın sistem kullanılabilirliği belirlenmiş ve öğrenen özerkliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Web Tasarımı ve Kodlama Programı kapsamında yer alan İnternet Tabanlı Programlama dersi bağlamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde geliştirme, iyileştirme ve değerlendirme aşamalarından oluşan yinelemeli bir tasarım süreci izlenmiştir. Zapier Chatbot platformu kullanılarak geliştirilen akıllı öğrenme asistanının değerlendirilmesi kapsamında, 853 kullanıcı oturum kaydı ile Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SUS-TR) ve e-Öğrenen Özerkliği Ölçeği (e-LAS) aracılığıyla 185 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, geliştirilen akıllı öğrenme asistanının SUS-TR ortalama puanının 68,47 olduğunu ve sistemin kabul edilebilir kullanılabilirlik düzeyinde değerlendirildiğini göstermiştir. Öğrenen özerkliği ortalama puanı 4,18 olarak hesaplanmış ve akıllı öğrenme asistanını kullanan katılımcıların öğrenen özerkliği düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma üretken yapay zekâ temelli akıllı öğrenme asistanlarının açık ve uzaktan öğrenme ortamlarındaki destek potansiyelini ortaya koyarak; tasarım, uygulama ve değerlendirme süreçlerine kuramsal ve uygulamalı katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, a generative AI-based smart learning assistant was developed in line with a design-based research approach for use in open and distance learning environments; the system usability of the developed assistant was determined and its impact on learner autonomy was examined. The research was conducted within the context of the 'Internet-Based Programming' course, which forms part of the Web Design and Coding Programme at the Faculty of Open Education, Anadolu University. An iterative design process comprising development, refinement and evaluation stages was followed throughout the research. As part of the evaluation of the smart learning assistant developed using the Zapier Chatbot platform, data obtained from 185 participants via the System Usability Scale (SUS-TR) and the e-Learner Autonomy Scale (e-LAS), based on 853 user session records, were analysed. The research findings indicate that the average SUS-TR score for the developed smart learning assistant was 68.47, and that the system was assessed as having an acceptable level of usability. The average learner autonomy score was calculated as 4.18, and it was determined that participants using the smart learning assistant had high levels of learner autonomy. By highlighting the support potential of AI-based smart learning assistants in open and distance learning environments, this research offers theoretical and practical contributions to the processes of design, implementation and evaluation.