Polikistik over sendromu olan hastalarda karaciğer ve overin ultrasonografik olarak değerlendirilmesi ve doku elastikiyetininhastalığın şiddetiyle korelasyonun araştırılması
Ultrasonographic evaluation of the liver and ovaries in patients with polycystic ovary syndrome and investigation of the correlation between tissue elasticity and disease severity
- Tez No: 1020414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ADANAŞ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluklardan biri olup hormonal, metabolik ve morfolojik değişikliklerle karakterizedir. Bu çalışmada PKOS'lu kadınlarda over ve karaciğer doku sertliğinin shear wave elastografi yöntemi ile değerlendirilmesi ve elastografik bulguların klinik, hormonal ve metabolik parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif vaka-kontrol çalışmasına Bursa Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde takip edilen Rotterdam kriterlerine göre tanı almış 41 PKOS hastası ile 46 sağlıklı kontrol bireyi dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, hormonal ve biyokimyasal parametreleri kaydedildi. Sağ ve sol over hacimleri ile karaciğer boyutları ultrasonografi ile değerlendirildi. Over ve karaciğer doku sertliği shear wave elastografi yöntemi kullanılarak kilopaskal (kPa) cinsinden ölçüldü. Elastografik bulguların klinik, hormonal ve metabolik parametrelerle ilişkisi korelasyon ve çok değişkenli regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: PKOS grubunda vücut kitle indeksi, adet siklus süresi, LH, LH/FSH oranı, total testosteron, AMH, total kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p<0,05). Ultrasonografik değerlendirmede sağ ve sol over hacimleri PKOS grubunda anlamlı olarak artmıştı (p<0,001). Çalışmanın en dikkat çekici bulgusu hem sağ hem de sol over elastisite değerlerinin PKOS grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmasıydı (p<0,05). Korelasyon analizlerinde sağ over elastisite değeri ile total kolesterol arasında pozitif, estradiol düzeyi arasında negatif; sol over elastisite değeri ile serbest testosteron arasında negatif korelasyon saptandı (p<0,05). Karaciğer elastisite değeri ile DHEAS arasında pozitif, adet siklus süresi arasında ise negatif 10 korelasyon bulundu (p<0,05). Çok değişkenli regresyon analizinde total kolesterol düzeyinin sağ over elastisite değerinin bağımsız belirleyicisi olduğu gösterildi. Hiperandrojenizmi olan ve olmayan PKOS hastaları arasında over hacimleri, over elastisite değerleri ve karaciğer elastisite ölçümleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: PKOS'lu kadınlarda over elastisite değerlerinin ve over hacimlerinin artmış olması, hastalığın over dokusunda belirgin yapısal değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Over elastisite değerlerinin metabolik parametrelerle ilişkili bulunması, PKOS'un reprodüktif ve metabolik bileşenleri arasındaki yakın etkileşimi desteklemektedir. Çalışmamızın bulguları, shear wave elastografinin PKOS'ta gelişen stromal remodeling süreçlerini değerlendirmede yararlı ve non-invaziv bir yöntem olabileceğini düşündürmektedir. Artmış over elastisite değerlerinin, klasik ultrasonografik değerlendirmelerin ötesinde, PKOS'ta stromal yeniden yapılanmanın objektif bir göstergesi olabileceği düşünülmektedir. Daha geniş örneklemli, çok merkezli ve prospektif çalışmalar ile elastografinin PKOS tanı ve takibindeki yerinin daha net ortaya konulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is one of the most common endocrine disorders affecting women of reproductive age and is characterized by hormonal, metabolic, and morphological alterations. This study aimed to evaluate ovarian and hepatic tissue stiffness using shear wave elastography in women with PCOS and to investigate the relationship between elastographic findings and clinical, hormonal, and metabolic parameters. Materials and Methods: This prospective case-control study included 41 women diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria and 46 healthy controls who were followed at the Department of Obstetrics and Gynecology, Bursa City Hospital. Demographic characteristics, anthropometric measurements, hormonal profiles, and biochemical parameters were recorded for all participants. Right and left ovarian volumes as well as liver dimensions were assessed by ultrasonography. Ovarian and hepatic tissue stiffness were measured in kilopascals (kPa) using shear wave elastography. The relationships between elastographic findings and clinical, hormonal, and metabolic parameters were analyzed using correlation and multivariable regression analyses. Results: Body mass index, menstrual cycle length, luteinizing hormone (LH), LH/follicle-stimulating hormone (FSH) ratio, total testosterone, anti-Müllerian hormone (AMH), total cholesterol, and low-density lipoprotein (LDL) cholesterol levels were significantly higher in the PCOS group than in the control group (p<0.05). Ultrasonographic evaluation demonstrated significantly increased right and left ovarian volumes in women with PCOS (p<0.001). The most notable finding of the study was the significantly higher right and left ovarian stiffness values in the PCOS group compared with healthy controls (p<0.05). Correlation analyses revealed a positive correlation between right ovarian stiffness and total cholesterol levels and 12 a negative correlation between right ovarian stiffness and estradiol levels. Left ovarian stiffness was negatively correlated with free testosterone levels (p<0.05). Hepatic stiffness showed a positive correlation with dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS) levels and a negative correlation with menstrual cycle length (p<0.05). Multivariable regression analysis identified total cholesterol as an independent predictor of right ovarian stiffness. No significant differences were observed in ovarian volumes, ovarian stiffness values, or hepatic stiffness measurements between hyperandrogenic and non-hyperandrogenic PCOS phenotypes. Conclusion: Increased ovarian stiffness and ovarian volumes in women with PCOS indicate the presence of substantial structural alterations within ovarian tissue. The observed associations between ovarian stiffness and metabolic parameters further support the close interaction between the reproductive and metabolic components of PCOS. Our findings suggest that shear wave elastography may serve as a useful and non-invasive imaging modality for assessing stromal remodeling in PCOS. Increased ovarian stiffness may represent an objective marker of stromal remodeling beyond the information provided by conventional ultrasonographic evaluation. Further large-scale, multicenter, prospective studies are warranted to better define the role of elastography in the diagnosis and follow-up of PCOS.