Polikistik over sendromunun farklı fenotiplerindeki kardiovasküler risk faktörleri ve bunların değişik laboratuar parametreleri ile ilişkisi
Cardiovascular risk factors in different phenotypes of polycstic over syndrome and their relationship with different laboratory parameters
  1. Tez No: 664534
  2. Yazar: ERSON AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ PKOS, en sık görülen endokrinopatilerden biridir ve reprodüktif dönemdeki kadınların %5-10'unda rastlanmaktadır. PKOS heterojen bir hastalık olup kronik oligo-anovulasyon, menstrüel düzensizlik ve hiperandrojenizm ile karakterizedir. Bu çalışmada yeniden düzenlenen Rotterdam tanı kriterlerine göre farklı polikistik over sendromu fenotiplerinde kardiovasküler risk ve insülin parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. HASTALAR ve METOD Çalışmaya (18-42 yaş arasında) 240 PKOS'lu hasta ve 116 sağlıklı kadın alındı. PKOS hasta grubunu 4 gruba ayırdık; 1.Grup: ultrasonografide polikistik overler + oligo ve/veya anovulasyon + Klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm bulguları (HA+OA+PKO) olan, 2.grup: oligomenore ve/veya anovulasyon + klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm bulguları (HA+OA) olan grubundan oluşturuldu. 3grup; klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm + ultrasonografide polikistik overler (HA+PKO) bulguları olan grubundan oluşturuldu. 4.grup; oligomenore ve/veya anovulasyon + ultrasonografide polikistik overler (PKO+OA) bulguları olan grubundan oluşturuldu. Tüm hastaların VKİ'leri (kg/m2) ve WHR hesaplandı. 12 saatlik açlık sonrasında, açlık glukozu, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid ve karaciğer fonksiyon testlerine bakıldı. İnsülin direncini değerlendirmek amacıyla OGTT, glukoz ve insülin cevaplarına bakıldı. HOMA skoru hesaplandı. Menstrüel siklusun folliküler fazında; tiroid stimülan hormon, prolaktin, dehidroepiandrosteron sülfat, follikül stimulan hormon, lüteinizing hormon, östradiol, total testosteron seviyeleri ölçüldü. Tüm hastalar over ultrasonografisi ile PKO morfolojisi açısından değerlendirildi. BULGULAR Çalışmamızda Ocak 2010-Ekim 2013 tarihleri arasında Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi (N.K.Ü.T.F) Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran PKOS tanısı almış 18-42 yaş arası 240 hasta ve PKOS tanısı almamış 116 sağlıklı kadın kontrol grubuna dahil edilerek, toplam 356 olgu çalışmaya alındı. 240 kişilik hasta grubu kendi içinde alt fenotipleri temsilen 4 gruba ayrıldı. 149 hastadan oluşan 1.grup; hiperandrojenizm ve/veya hiperandrojenemi + oligo ve/veya amenore + Polikistik over (HA+OA+PKO) toplam hasta sayısının %62.1'ini, 32 hastadan oluşan 2.grup; hiperandrojenizm ve/veya hiperandrojenemi + oligo ve/veya amenore (HA+OA) %13.3'ünü, 27 hastadan oluşan 3.grup; hiperandrojenizm ve/veya hiperandrojenemi + Polikistik over (HA+PKO) %11.3'ünü ve 32 hastadan oluşan 4.grup; Polikistik over + oligo ve/veya amenore (PKO+OA) ise %13.3'ünü oluşturdu. PKOS ve kontrol grubu karşılaştırıldığında; yaş, diyastolik kan basıncı ve HDL düzeyleri kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Yine PKOS ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; WHR, TG, TT, DHEAS, LH/FSH oranı, insulin ve HOMA-IR düzeyleri istatistiksel olarak PKOS grubunda anlamlı düzeyde yüksek saptandı. HbA1c'nin, PKOS alt tipler arasında karşılaştırıldığında; 2.grup olan (HA+OA)'nin 4.grup olan (PKO+OA)'dan daha düşük HbA1C seviyesine sahip olduğu saptandı (p=0.019*). Sistolik ve diyastolik kan basıncı seviyeleri 1. grupta, 2. gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük değerlerde hesaplandı. SONUÇ PKOS grubu yaş, diyastolik basınç, HDL, WHR, TG, TT, DHEAS, LH/FSH, insulin ve HOMA-IR seviyeleri bakımından kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulundu. PKOS alt tiplerine bakıldığında; 4.grup HbA1C yönünden 2.gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Ayrıca sistolik ve diyastolik kan basıncı seviyeleri 1.grup da; 2.gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most frequently seen endocrinological disorder and it is seen %5-10 of women during reproductive age. PCOS is a heterogenous disease that is characterized with menstrual irregularities, chronic anovulation and hyperandrogenism. In the present study we aimed to compare parameters of the Cardiovascular disease risk factors and Insulin resistance of PCOS' subgroups based on revised Rotterdam diagnostic criterias. MATERIALS and METHODS 116 healthy women and 240 women with PCOS (18 to 42 years old) were enrolled into the study.We divided 240 women with PCOS into 4 groups. Group 1; the patients with oligomenorrhea and/or anovulation with biochemical hyperandrogenemia and/or hyperandrogenism with polycystic ovaries (HA+OA+ PCO). Group 2; the patients with biochemical hyperandrogenemia and/or hyperandrogenism with oligomenorrhea and/or anovulation (HA+OA). Group 3; the patients with oligomenorrhea and/or anovulation with polycystic ovaries(HA+PKO) Group 4; the patients with oligomenorrhea and/or anovulation with polycystic ovaries (PKO+OA). Body mass indeces (kg/m2) and waist to hip ratios(WHR) were calculated in all study patients. Fasting glucose, total cholesterol, low-density lipoprotein (LDL)-cholesterol, high-density lipoprotein (HDL)-cholesterol, triglyceride levels and hepatic functions tests were measured after 12 hours fasting. Oral glucose tolerance test (OGTT) was performed to evaluate the responses of glucose and insulin and homeostasis model assessment (HOMA) scores were calculated in order evaluate insulin resistance in all study patients. In the follicular phase of a menstrual cycle cortisol, thyroid stimulating hormone, prolactin, dehydroepiandrosterone sulfate, follicle-stimulating hormone, luteinizing hormone, estradiol and total testosterone levels were measured. Ovarian ultrasonography was performed on all study patients to define PCO morphology. RESULTS Between January 2010-October 2013, in Namik Kemal University Faculty of Medicine (NKÜ.TF) Obstetrics and Gynecology Clinic, 240 PCOS patients who are 18-42 years old and 116 healthy women in the control group were included a total of 356 women in our study. 240 people in its own sub-group of patients were divided into 4 groups representing phenotypes. Group 1 which has hyperandrogenism and / or hyperandrogenic + oligo and / or polycystic ovary + amenorrhea (HA + OA + PCO) and consisting of 149 patients was 62% of the total number of patients. Group 2; hyperandrogenism and / or hyperandrogenemia + Oligo and / or amenorrhea (HA + OA) occurred in 13.3% with 32 patients. Group 3 hyperandrogenism and / or polycystic ovarian hyperandrogenism + (HA + PCO) occurred in 11.3% with the 27 patients. Finally, group 4 Polycystic ovary + oligo-and / or amenorrhea (PCO + OA) with 13.3% occurred in 32 patients. PCOS and control groups compared to age, diastolic blood pressure and HDL levels were significantly higher in the control group . Again PCOS group compared with the control group,it is seen that WHR, TG, TT, DHEAS, LH / FSH ratio, insulin and HOMA-IR levels were statistically significantly higher in PCOS group. PCOS compared subtypes in itself was significant in HbA1Clevels and group 4 is statistically significantly higher than group 2. In addition, systolic and diastolic blood pressure levels in group 1 were statistically significantly lower than levels in group 2. CONCLUSION Age, diastolic blood pressure, HDL, WHR, TG, TT, DHEAS, LH / FSH, insulin and HOMA-IR levels in PKOS group are significantly different from the levels of control group. When considering subtypes of PCOS according to the terms of HBA1C, subtype 4 is significantly higher from subtype 2. systolic and diastolic blood pressure levels in group 1 were statistically significantly lower than levels in group 2.