Yurt-time spor projesine katılan üniversite öğrencilerinin, fiziksel aktivite, fiziksel aktiviteden keyif alma ve fiziksel aktivite katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investgation of the relationship among physical activity, enjoyment derived from physical activity, and motivation for participation in physical activity in university students participating in the yurt-time sports project
  1. Tez No: 1020448
  2. Yazar: METİN AYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin sedanter yaşam alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefleyen ve egzersizi kısmi zamanlı çalışma rutinine entegre eden“Yurt-Time Spor Projesi”nin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada; öğrencilerin fiziksel aktivite (FA) düzeyleri, bu aktivitelere katılım motivasyonları ve aktiviteden keyif alma düzeyleri arasındaki ilişkiler, demografik değişkenler ve proje dinamikleri bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, fiziksel aktiviteden alınan keyif ile aktivite hacmi (MET) arasında pozitif ancak zayıf bir ilişki (ρ ≈ .09) olduğunu; buna karşın motivasyonel faktörlerin keyif alma üzerindeki yordayıcı gücünün oldukça yüksek olduğunu (ΔR² ≈ .65) ortaya koymuştur. Özellikle“bireysel nedenler”keyif almayı pozitif yönde yordarken,“nedensizlik”(amotivasyon) güçlü bir negatif etkiye sahiptir. Projeye katılımın FA üzerindeki etkisi incelendiğinde, sürekli ölçütlerde (MET) istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış olsa da kategorik düzeyde sınırlı bir iyileşme gözlenmiştir. Bu durum, öz-bildirime dayalı ölçeklerin (IPAQ) hassasiyet kısıtları ve üniversite yaşamının yapısal bariyerleri ile ilişkilendirilmiştir. Demografik analizlerde, erkek öğrencilerin FA hacminin kadınlardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu; kadınların ise egzersize yönelik motivasyonlarının“bireysel fayda”odaklı şekillendiği görülmüştür. Yaş değişkeninin FA üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmaması, üniversite gençliğinin kronolojik yaştan bağımsız olarak“zaman yoksulluğu”ve akademik baskılar altında homojen bir hareketsizlik profili sergilediğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, Yurt-Time Spor Projesi, öğrencilerin zaman kısıtlılığı engelini aşmalarını destekleyebilecek bir uygulama örneği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the“Yurt-Time Sports Project,”a structured intervention designed to mitigate sedentary lifestyle habits among university students by integrating exercise into part-time work routines. Designed within a relational screening model and cross-sectional framework, the study analyzes the relationships between students' physical activity (PA) levels, participation motivation, and enjoyment levels in the context of demographic variables and project dynamics.The findings revealed a positive but weak correlation ($\rho \approx .09$) between enjoyment of physical activity and activity volume (MET); however, motivational factors demonstrated a high predictive power on enjoyment (ΔR² ≈ .65). Specifically,“individual reasons”positively predicted enjoyment, whereas“amotivation”had a strong negative effect. Regarding the impact of project participation on PA, no statistically significant difference was found in continuous metrics (MET), although a limited improvement was observed at the categorical level. This discrepancy is attributed to the sensitivity limitations of self-report scales (IPAQ) and the structural barriers inherent in university life. Demographic analyses indicated that male students had significantly higher PA volumes compared to females, while female students' motivation was shaped primarily by“individual benefits.”The lack of a significant age effect on PA suggests that university students exhibit a homogeneous inactivity profile driven by“time poverty”and academic pressures, independent of chronological age. In conclusion, the Yurt-Time Sports Project provides an example of an initiative that can help students overcome the obstacle of time constraints.