Onarıcı adalet bağlamında suça sürüklenen çocuklar açısından denetimli serbestlik
Probation for juveniles in conflict with the law in the context of restorative justice
  1. Tez No: 1020453
  2. Yazar: HANDE NİSA METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BATUHAN BAYTAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Suça sürüklenen çocuk açısından denetimli serbestlik kurumu onarıcı adalet anlayışı çerçevesinde incelenerek; ulusal mevzuat, uluslararası sözleşmeler ve çocuk adalet sistemine ilişkin temel belgeler, denetimli serbestlik kurumunun hukuki dayanakları ve uygulama biçimleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, başta Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Çocuk Koruma Kanunu ve Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu olmak üzere uluslararası belgeler ile Türk hukukundaki düzenlemeler ele alınmış; öğretide yer alan görüşler ve uygulamaya ilişkin sorunlar sistematik biçimde analiz edilmiştir. Çalışmada denetimli serbestlik uygulamalarının onarıcı adalet ilkeleriyle ne ölçüde örtüştüğü değerlendirilerek, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the perspective of juveniles in conflict with the law, the institution of probation is examined within the framework of the restorative justice approach, and the legal foundations and forms of implementation of probation are assessed through the analysis of national legislation, international conventions, and fundamental documents relating to the juvenile justice system. In this scope, international instruments, primarily the United Nations Convention on the Rights of the Child, as well as regulations in Turkish law, including the Child Protection Law and the Law on Probation Services, are addressed comparatively, and doctrinal views and practical problems are systematically analyzed. In the study, the extent to which probation practices overlap with the principles of restorative justice is evaluated, and the problems encountered in practice and their solutions are examined.