Onarıcı adalet bağlamında Ceza Hukukunda uzlaştırma kurumu ve kapsamı
Reconciliation authority in the context of restorative justice and i̇ts coverage in Criminal Law
  1. Tez No: 511884
  2. Yazar: ALİ SAVAŞ ÇUBUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yüksek lisans tezinin ele aldığı konu“Onarıcı Adalet Bağlamında Ceza Hukukunda Uzlaştırma Kurumu ve Kapsamı”dır. Klasik ceza adalet sisteminin yetersiz kalması nedeniyle, bir ihtiyaç olarak geliştirilen onarıcı adalet sisteminin uygulaması olan uzlaştırma, genellikle mağdur-fail arabuluculuğu olarak ifade edilmektedir. Uzlaştırma, suçun işlenmesinden sonra suç tarafları arasında zuhur eden çekişmeyi, uzlaştırmacı yardımıyla çözmeyi, tarafları barıştırmayı ve taraflar arası bozulan adaleti tesis etmeyi misyon edinen bir kurumdur. Türkiye'de 2005 yılından bu yana uygulanan uzlaştırma kurumu, özellikle 26.11.2016 tarih ve 6763 sayılı yasa ile yapılan değişiklik ile daha işlevsel bir duruma getirilmiştir. Uzman uzlaştırmacılar eliyle yürütülen uzlaşma görüşmeleri neticesinde birçok uyuşmazlık yargılama dışında çözülmekte ve bu suretle yargının iş yükü ve yargılama masrafları yönünden ceza adalet sistemine büyük katkılar sağlanmaktadır. Ayrıca, uzlaştırma tarafların anlaşması nedeniyle toplum barışına da hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the master's thesis is“Reconciliation Authority in the Context of Restorative Justice and its Coverage in Criminal Law”. Reconciliation, which is the practice of the restorative justice system developed as a need, is usually referred to as victim-offender conciliation by the reason of the inadequacy of the classical criminal justice system. Reconciliation is a facility to resolve the dispute between the victim and the offender after the crime has been committed, to reconcile the parties and to establish justice that has been destroyed between the parties through the conciliator. The reconciliation, which has been implemented since 2005 in Turkey, has become more functional especially by means of the amendment by the Law No: 6763 and 26.11.2016. As a result of the negotiations conducted by expert conciliators, many disputes are resolved outside courts and thus, the criminal justice system is made a great contribution in terms of judicial workload and costs of trial. In addition, reconciliation also serves for community peace because of the agreement of the parties.