Suça sürüklenen çocuklar ve denetimli serbestlik
Children dragged into crime and probation
  1. Tez No: 302769
  2. Yazar: BUKET GÜLDEN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çocukluk dönemi, kişinin yaşamına yön vermesi, kişiliğini geliştirmesi ve ideallerine ulaşabilmesi bakımından önemli görülmektedir. Yaşamda kendisine bir yer ve kimlik edinebilmek, yaşamı ve toplum içinde yaşamayı daha fazla öğrenebilmek için gördüğü davranış, düşünce ya da tutumları deneyimlemek isteyen çocukların; bazen yanlış yönlendirmeler, yanlış modeller ve olumsuz arkadaş çevresi gibi nedenler dolayısıyla kanunlar ile karşı karşıya kalabilmeleri mümkündür. Bu bağlamda çocuğu tehlikeli olarak görmek yerine; tehlikede görmek ve suç nedenlerine karşı korumak önemlidir. Buna ek olarak; çocuğun suçlu kavramından çıkarılarak bilimsel bir yaklaşımla çok yönlü olarak ele alınması gerekmektedir.Denetimli serbestlik, etkin bir ceza adalet sistemi, caydırıcı bir ceza infaz sistemi ile iyi bir çocuk adalet sistemi için temel unsurdur. Suçlunun ıslah sürecini hızlandıran ve topluma uyum sürecini kolaylaştıran bu sistem, onarıcı adalet anlayışının bir yansımasıdır. Denetimli serbestlik ve yardım sisteminde özgürlüğün tamamen kaldırılması yerine kısıtlanması söz konusudur. Suçlu cezaevine girmeyerek sosyal çevresinden yani toplumsal hayattan koparılmamaktadır. Toplum içinde sabıkalı olarak damgalanmayan suçlunun toplumda pozitif ilişkiler içinde yer alması suçlunun daha kolay kontrolünü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Childhood is seen important because of directing a person?s life, improving his personality and arising his gaims. Sometimes in the reasons of wrong directives, wrong models and negative friendships it is possible to be contrary to laws for the children who want to test behaviours, ideas or manners that he saw, to obtain a place and identity in life, to learn more about life and living in society. In this sense, instead of seeing the child dangerous, it is important to see the child in danger and protect him against the reasons of crime. In addition to that, it is necessary to consider the child in a scientific approach from many aspects as getting him out of guilty concept.Probation is the main element for a functioning crime justice system, a deterrent crime execution system together with a good juvenile justice. This system which speeds up progression of improvement and makes the progression of adaptation for society, is a reflection of restorative justice approach. In probation, on behalf of putting freedom away, restriction is under consideration. Guilty person is not separated from social vicinity in other words social life as not getting in prison. Taking part in positive relations in the society of the guilty person that is not branded as a previous offender in the society, ensures the easy control of the guilty person.