UHRF2 (ubiquitin like with PHD and RING finger domains 2) geninin osteosarkoma proliferasyon ve invazyonuna olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effect of UHRF2 (ubiquitin like with PHD and RING finger domains 2) gene on osteosarcoma proliferation and invasion
- Tez No: 1020463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Translasyonel Onkoloji Bilim Dalı
Özet
Osteosarkom, çocukluk ve adölesan dönemde en sık görülen primer malign kemik tümörüdür. Yüksek metastatik kapasitesi nedeniyle, progresyonunda rol oynayan moleküler mekanizmaların aydınlatılması önemlidir. Ubikitinasyon, epigenetik mekanizmalar ve epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT) osteosarkoma progresyonunda kritik öneme sahiptir. UHRF2 epigenetik düzenleme ve ubikitinasyon mekanizmalarında görev alan ve kanser biyolojisinde önemli rol oynadığı bilinen proteinlerden biridir. Literatür verileri, UHRF2'yi kanser progresyonunun moleküler mekanizmalarında önemli bir düzenleyici olarak konumlandırmaktadır. UHRF2'nin osteosarkomada ifadesinin arttığı ve prognostik öneme sahip olabileceği bildirilmiştir, ancak osteosarkomadaki biyolojik rolü henüz tam olarak belirlenmemiştir. Bu tez çalışmasının amacı, UHRF2'nin osteosarkoma proliferasyonu, migrasyon, invazyon ve EMT süreçleri üzerindeki etkilerini araştırmak. Bu kapsamda UHRF2'nin siRNA aracılı susturulmasının 143B ve U2OS hücrelerinin proliferasyon (MTT), migrasyon (yara iyileşmesi, Transwell) ve invazyon (matrijel) kabiliyetini azalttığı belirlenmiştir. UHRF2 susturulmasının 143B hücrelerinde EMT'yi azaltıcı yönde etki gösterdiği belirlendi. UHRF2 promotorunda bağlanma bölgesi bulunan SP1 transkripsiyon faktörünün UHRF2 ile birlikte osteosarkoma progresyonunu teşvik edici yönde etki gösterdiği gösterildi. Bunun yanı sıra, tümör mikroçevresinin doğal bir durumu olan hipoksik koşullarda UHRF2 ekspresyonunun mRNA ve protein düzeyinde arttığı belirlendi. Bu çalışma kapsamında elde edilen ilk sonuçlar UHRF2'nin osteosarkomun proliferasyonunda ve metastazında önemli roller üstlenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma is the most common primary malignant bone tumor observed during childhood and adolescence. Due to its high metastatic potential, elucidation of the molecular mechanisms involved in its progression is of critical importance. Ubiquitination, epigenetic mechanisms, and epithelial mesenchymal transition (EMT) play essential roles in osteosarcoma progression. UHRF2 is a protein involved in epigenetic regulation and ubiquitination and has been reported to play important roles in cancer biology. The current literature positions UHRF2 as a significant regulator of the molecular mechanisms underlying cancer progression. Increased UHRF2 expression and its potential prognostic significance in osteosarcoma have been reported; however, its biological role in the disease remains incompletely elucidated. The aim of this thesis was to investigate the effects of UHRF2 on proliferation, migration, invasion, and EMT processes in osteosarcoma. In this context, siRNA-mediated silencing of UHRF2 was found to reduce the proliferative (MTT), migratory (wound healing and transwell), and invasive (matrigel) capacities of 143B and U2OS cells. In addition, UHRF2 silencing suppressed EMT in 143B cells. The transcription factor SP1, which binds to sites within the UHRF2 promoter, was shown to cooperate with UHRF2 to promote osteosarcoma progression. Furthermore, hypoxic conditions, a characteristic feature of the tumor microenvironment, increased UHRF2 expression at both mRNA and protein levels. The preliminary findings from this study suggest that UHRF2 may play a significant role in osteosarcoma proliferation and metastasis.