DNMT1 enziminin ürogenital kanserlerde ifadelenme düzeyi
DNMT1 expression level in urogenital cancers
  1. Tez No: 359451
  2. Yazar: NURAY VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ECE KONAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
DNA metilasyonunun en önemli epigenetik mekanizmalardan biri olduğu düşünülmekte ve DNA metiltransferazlar (DNMT) tarafından katalizlenmektedir. Artmış DNMT1 ürogenital sistem tümörlerinde sıklıkla görülmektedir ancak bu artışın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda ürogenital kanserlerinde transkripsiyonel ve protein düzeyde WNT/ß-katenin sinyal yolağının DNMT1 aşırı ifadelenmesi üzerine etkisi ve DNMT1 stabilitesinden sorumlu olan UHRF1 ve HAUSP enzimlerin değişen ifade düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. SB216763'in sitotoksitesi, mesane, renal hücre karsinoma ve prostat kanser hücrelerinde zamana ve doza bağımlı olarak WST1 aracılığıyla, CCND1 (ß-katenin) ve WIF-1 hedef genlerin ifadelenme değişimleri real-time PCR and ß-katenin, DNMT1, pGSK3ß(Ser9), HAUSP ve UHRF1 protein düzeyleri western blot kullanılarak belirlendi. Bulgularımıza göre, SB216763 düşük dozlarda T24, Caki-2, PC3 hücrelerinde hücre proliferasyonunu arttırırken yüksek dozlarda ise hücre proliferasyonunun inhibisyonuna neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
DNA methylation is considered as the most important epigenetic mechanism and is catalyzed by DNA methyltransferases (DNMT). DNMT1 abundance has been seen frequently in urogenital system tumors but the reasons for these increased are not well understood. We aimed to determinate effect of Wnt/ß-catenin signal pathway on overexpression of DNMT1 and aberrant expression of UHRF1 and HAUSP responsible for stability of DNMT1 at transcriptional and protein levels in urogenital cancer. Cytotoxic effect of SB216763 in bladder cancer, renal cell carcinoma and prostate cancer cells was detected time and dose dependent manner with WST1, expression aberration of target genes CCND1(ß-catenin) and WIF-1 using real-time PCR and protein levels of ß-catenin, DNMT1, pGSK3ß(Ser9), HAUSP and UHRF1 using western blot. Our results indicated that SB216763 caused an increased cell proliferation at low dose in the meantime high dose caused a decreased cell proliferation in cells. In both cases, SB216273 was increased CCND1 mRNA, pGSK3ß(Ser9) and ß-catenin, DNMT1 at protein level.