Yazılı betimleyici geribildirimin öğrencilerin yazılıanlatım başarılarına, yazmaya yönelik tutumlarına,özyeterliklerine ve kaygılarına etkisi
The effects of formative written feedback on students' writing achievement, writing attitudes, writing self-efficacy, and writing anxiety
  1. Tez No: 1020468
  2. Yazar: NESLİHAN YAVUZ İLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ SARICA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yazılı betimleyici geribildirimin ortaokul öğrencilerinin yazılı anlatım başarıları ile yazmaya yönelik tutum, yazma özyeterliği ve yazma kaygıları üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada hem uygulamanın etkisini ortaya koyabilecek nicel verilere hem de uygulama sürecinin daha ayrıntılı biçimde anlaşılmasını sağlayacak nitel verilere gereksinim duyulması nedeniyle karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2025-2026 eğitim öğretim yılında Muğla ili Menteşe ilçesinde yer alan bir özel öğretim kurumunda öğrenim gören 24 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veriler Bilgilendirici Metin Yazma Başarımı Derecelendirme Ölçeği, Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Yazma Özyeterlik Algısı Ölçeği ve Yazmaya Yönelik Kaygı Ölçeği aracılığıyla; nitel veriler ise yansıtıcı araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sürecinde öğrencilerin yazma sürecinin her aşamasında oluşturdukları çalışmalara altı hafta boyunca yazılı betimleyici geribildirim verilmiştir. Nicel verilerin çözümlenmesinde ilişkili ölçümler t testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmış, nitel veriler için ise içerik çözümlemesi yapılmıştır. Yazılı betimleyici geribildirim uygulaması sonrasında öğrencilerin yazılı anlatım başarımlarında, yazmaya yönelik tutumlarında ve yazma özyeterliklerinde anlamlı düzeyde artış olduğu, yazma kaygılarında ise anlamlı düzeyde azalma olduğu belirlenmiştir. Çoklu regresyon çözümlemesi sonuçlarına göre yazma özyeterliği ve kaygısının bilgilendirici metin yazma başarımının anlamlı yordayıcısı olduğu, yazmaya yönelik tutumun ise anlamlı bir yordayıcı olmadığı saptanmıştır. Araştırmacı günlüğünden elde edilen bulgular, öğrencilerin süreç içerisinde geribildirimleri dikkate alarak metinlerini geliştirdiklerini, yazmaya yönelik güvenlerinin arttığını ve yazma etkinliklerine daha istekli katıldıklarını göstermiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda yazılı betimleyici geribildirimin öğrencilerin yazılı anlatım başarıları ile yazmaya yönelik tutum, özyeterlik ve kaygıları üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of formative written feedback on middle school students' writing achievement, writing attitudes, writing self-efficacy, and writing anxiety. A mixed-methods approach was adopted because both quantitative data to determine the effectiveness of the implementation and qualitative data to provide a more comprehensive understanding of the implementation process were needed. The study group consisted of 24 seventh-grade students enrolled in a private educational institution in the Menteşe district of Muğla during the 2025-2026 academic year. In the study, quantitative data were collected using the Informative Writing Achievement Rating Scale, the Attitudes Toward Writing Scale, the Perceived Writing Self-Efficacy Scale, and the Writing Anxiety Scale; qualitative data were collected through a reflective researcher's journal. During the implementation process, formative written feedback was provided on the written products produced by the students at each stage of the writing process for six weeks. The quantitative data were analyzed using the paired-samples t-test and multiple regression analysis, while the qualitative data were analyzed through content analysis. The findings indicated that, following the implementation of formative written feedback, students' writing achievement, writing attitudes, and writing self-efficacy increased significantly, whereas their writing anxiety decreased significantly. The results of the multiple regression analysis revealed that writing self-efficacy and writing anxiety were significant predictors of explanatory text writing achievement, whereas writing attitudes were not a significant predictor. The findings obtained from the researcher's reflective journal showed that students improved their written texts by taking the feedback into consideration throughout the process, gained greater confidence in writing, and participated more willingly in writing activities. Based on the findings, it was concluded that formative written feedback had positive effects on students' writing achievement, writing attitudes, writing self-efficacy, and writing anxiety.