Hemşirelik öğrencilerinde akademik dayanıklılığın öğrenme stilleri ve çözüm odaklı düşünme ile ilişkisi
The relationship between academic resilience, learning styles, and solution-focused thinking among nursing students
- Tez No: 1020469
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, hemşirelik öğrencilerinde akademik dayanıklılığın öğrenme stilleri ve çözüm odaklı düşünme ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve ilişkisel tipteki araştırma, Kasım 2025–Ocak 2026 tarihleri arasında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 307 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik Öğrencisi Akademik Dayanıklılık Envanteri, Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri-3 ve Çözüm Odaklı Envanter kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin akademik dayanıklılık (64,87 ± 22,15) ve çözüm odaklı düşünme (49,04 ± 7,01) puan ortalamalarının orta-yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik öğrencilerinde en baskın öğrenme stilinin değiştirme olduğu saptanmıştır. Aktif deneyim-yansıtıcı gözlem öğrenme yönelimi ile çözüm odaklı düşünmenin akademik dayanıklılıkla pozitif yönde anlamlı ilişki gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca akademik dayanıklılığın erkeklerde, hemşirelik bölümünde okumaktan memnun olanlarda ve genel akademik not ortalaması yüksek olanlarda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, hemşirelik öğrencilerinde akademik dayanıklılığın geliştirilmesinde çözüm odaklı düşünme becerileri ve deneyimsel öğrenme yönelimlerinin önemli olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda hemşirelik eğitiminde çözüm odaklı yaklaşımı, deneyimsel öğrenmeyi ve akademik dayanıklılığı destekleyen eğitim uygulamalarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between academic resilience, learning styles, and solution-focused thinking among nursing students. This cross-sectional and correlational study was conducted with 307 students enrolled in the Department of Nursing, Faculty of Health Sciences, Bandırma Onyedi Eylül University, between November 2025 and January 2026. Data were collected using the Personal Information Form, the Nursing Student Academic Resilience Inventory, Kolb's Learning Style Inventory-3, and the Solution-Focused Inventory. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. The findings revealed that the mean scores of academic resilience (64.87 ± 22.15) and solution-focused thinking (49.04 ± 7.01) were at a moderate-to-high level. The predominant learning style among the nursing students was the Diverging learning style. Active experimentation–reflective observation learning orientation and solution-focused thinking were found to be positively and significantly associated with academic resilience. In addition, academic resilience was significantly higher among male students, those who were satisfied with studying nursing, and those with higher grade point averages. The findings suggest that solution-focused thinking skills and experiential learning orientations play an important role in enhancing academic resilience among nursing students. Accordingly, it is recommended that nursing education programs incorporate educational practices that promote solution-focused approaches, experiential learning, and academic resilience.