Gümrü garnizonunun inşası ve Osmanlı-Rus savaşlarındaki yeri (1828-1878)
The construction of Gyumri garrison and its place in the Turkish-Russo wars (1828-1878)
  1. Tez No: 1020485
  2. Yazar: NIHAD NASIRZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Çarlık Rusya ile Kaçar Hanedanlığı arasında yaşanan 1804-1813 savaşı itibarı ile Rus idaresi altına giren Gümrü şehri konumu sebebiyle ilerleyen süreçte Güney Kafkasya`da Rus ordusu için askeri ehemmiyet taşımaya başlamıştır. İlk başta bir kasaba büyüklüğünde olan bölge Rus idaresinin teşekkülü ile garnizon-şehir statüsünü almıştır. Rus ordusu bundan sonraki süreçte Gümrü şehrini Osmanlı Devleti'ne karşı harplerde merkez olarak kullanmıştır. 1828-1829 Osmanlı-Rus Harbi ile başlayan bu süreç Kırım Harbi ile devam etmiş, 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi`nde ise son bulmuştur. Yaşanan bu 3 harbin her birinde Gümrü, Kafkasya Cephesinde Rusya için önemli roller üstlenmiştir. 1828-1829 Osmanlı-Rus Harbi`nde General Paskeviç ilk defa Rus ordularını burada toplayıp Osmanlı sınırını aşmıştır. Kırım Harbi`nde artık bir garnizon şehre dönüşen Gümrü, bulunduğu konumun coğrafi şartlarından dolayı hem Rus ordusunun toplanma yeri hem de depo rolünü üstlenmiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi`nde ise Gümrü şehri Rus ordusunun ana kuvvetlerinin toplanma merkezi olup askeri hastane, erzak deposu ve birçok arka cephe rolünü üstlenmiştir. Stratejik ehemmiyete sahip Gümrü şehri, her 3 harpte Osmanlı ordusunun hedefi olsa da başarı sağlanamamıştır. Harplerin dışında, Gümrü`nün Osmanlı Devleti ile serhat şehir olması ve gümrük barındırması şehrin ekonomisini etkilemiştir. Bu ekonominin önemli parçası ise Osmanlı ile olan ticaretti. Bu çalışmada, Gümrü`nün Rusların eline geçtiği tarihten itibaren 1878 yılına kadar geçirdiği askeri ve ekonomik değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the war between Russia and the Qajar Empire (1804-1813), the city of Gyumri came under Russian rule and rapidly transformed from a small town into a crucial garrison city in the South Caucasus. Due to its strategic geographical position, the Russian army utilized Gyumri as a primary military base during three major wars against the Ottoman Empire. During the Russo-Turkish War of 1828–1829, General Paskevich consolidated his forces here before crossing the border. By the Crimean War, the city functioned as both a significant gathering point and a vital supply depot. Finally, during the Russo-Turkish War of 1877–1878, it served as a primary staging ground, rear base, military hospital, and logistics hub for the main Russian forces. Despite its strategic importance, Gyumri was targeted by the Ottoman in all three wars, yet the Ottomans were unable to capture it. Beyond its military significance, Gyumri's location as a border city and its establishment as a customs post heavily influenced its regional economy, with Ottoman trade forming a core component. This study attempts to examine the military and economic changes Gyumri underwent from the onset of Russian administration until 1878.