Gümrü, Moskova ve Kars Antlaşmaları'nda Iğdır ve Nahçıvan
Iğdır and Nahçıvan in Gümrü, Moskova and Kars pacts
  1. Tez No: 89938
  2. Yazar: REFİK TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GÜMRÜ, MOSKOVA VE KARS ANTLAŞMALARINDA İĞDIR VE NAHÇIVAN Refik TURAN Danışman : Yrd. Doç. Dr. Muammer DEMİREL 1999, Sayfa 72 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Muammer DEMİREL Jüri : Jüri : İğdır ve Nahçıvan coğrafi yakınlıklarının yanı sıra tarihi, kültürel ve sosyal yönlerden de büyük benzerlik göstermektedir. Bölge, Selçuklu Sultanı Alparslan zamanında Türkler'in eline geçmiş, daha sonrada çeşitli devletlerin yönetiminde kalmış, son olarak Osmanlılar'dan İran'a, iran'dan da Rusların eline geçmiştir. 1917 Bolşevik İhtilaliyle Ruslar I. Dünya Savaşı'ndan çekilince bölgeyi Ermenilere bırakmışlar, Ermeniler'de bu bölgede yaşayan Müslümanlara büyük baskı ve katliamlar uygulamışlardır. Bölge Ermeni katliamlarından Türk ordusu sayesinde kurtulmuş, Doğu sınırımızı çizen Gümrü, Moskova ve Kars Antlaşmalarıyla bu bölge sınırımız çizilmiştir. Sonuçta Nahçıvan Azerbaycan'a bağlı özerk bir Cumhuriyet olarak kalırken İğdır bölgesi uzunu bir aradan sonra Anavatanla kucaklaşmanın mutluluğuna kavuşmuştur. Bölgenin siyasi durumunu belirliyen bu antlaşmalar bölgede dört devlet arasında bölünmüş aileleri de ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS İ?DIR AND NAHÇIVAN İN GÜMRÜ, MOSKOVA AND KARS PACTS Refik TURAN Supirvisör : Yrd. Doç. Dr. Muammer DEMİREL 1999 Page 72 Jury : Yrd. Doç. Dr. Muammer DEMİREL Jüri : Jüri : Being close geographically, İğdır and Nahcıvan resemble each other historically, culturally and socially at the same time Turks had the are at the time of Alparslan, who was the Sultan of Seljuks, and then it was governed by different kinds of governments, it was left from Ottoman Empire to İran, later from Iran to Russia in 1828. In 1917 with the Bolshevik revolution, when Russia retreated from World War I, they left the area to the Armenian. The Armenian put pressure on Muslims who lived in that area and Murdered them. The area was rescued with the support of the Turkish Army from the Armenian massacre, with the pact of Gumru- Moscow and Kars, the east border and the Nancivan border of Turkey were Marked. In the end, Nahcıvan remained as an autonomous republic depending on Azerbaijan, after a long time İğdır got the happines of hugging the motherland. The pacts, which determined the political condition of the area, caused culturally different families influenced by these four countries.