Otomobilin toplum hayatına sosyo-kültürel etkileri: Elazığ örneği
Socio-cultural impact of cars upon social life: A case study of Elazığ
- Tez No: 102049
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL NARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi * » - ' OTOMOBİLİN TOPLUM İIAYATÎNA SOSYOKÜLTÜREL ETKİLERİ: ELAZIĞ ÖRNEĞİ Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Ana Bilim Dalı 2000, Sayfa: X 1-222 Bu çalışma“Otomobilin Toplum Hayalına Sosyo-Kültürel Etkileri”konulu bir alan araştırmasıdır. Bu çalışma, otomobilin fert ve toplum hayatında olumlu ve olumsuz, önemli bir takım etkilerinin olduğu varsayımı üzerine kurulmuştur. Bu çalışma, sosyolojik olarak üzerinde pek durulmayan bir alanla ilgili olması yönünden orijinal bir nitelik taşımaktadır. I Arıştırmada, otomobil sahiplerinin yaş, cinsiyet, meslek, gelir düzeyi, öğrenim durumu gib< genel özelliklerinin yanında, sürücülük tecrübeleri, sosyal yaşantıları ve fiziksel çevreleri gibi bir takım değişkenlerin otomobilli hayattaki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, Elazığ il merkezinde oturan ve kendi otomobillerini kullanan 150 otomobil sahibine, 75 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler bir takım gözlem verileri ile de desteklenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; ele alınan değişkenlerin, otomobil sahiplerinin otomobile bağlı olarak ortaya çıkan bireysel, toplumsal ve ailevi problemleri ile, otomobile dair değerlendirmelerinin oluşumunda etkin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, otomobilin pek çok avantajının yanında, önemli ölçüde olumsuz etkileri de beraberinde getirdiği görülmüştür. Bununla birlikte, otomobilin sosyal hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olduğu gerçeği önemle tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Otomobilli yaşam, Otomobilin sosyal hayattaki fonksiyonları, Otomobil merkezli ulaşım,. Alternatif ulaşım türleri, Otomobil kaynaklı problemler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOCIO-CULTURAL IMPACT OF CARS UPON SOCIAL LIFE: tA CASE STUDY OF ELAZI? V; Mehmet Karaca Fırat University Institute of Social Sciences Department of Sociology 2000, Page: XI+222 This dissertation bases on serutunisation of socio-cultural impact of cars upon social life in Elazığ case. The study revolved around a field study and the hypothesis of cars have positive and negative impacts on social lite at two levels namely: individual and society. This research is an original study due to insufficient number of studies in this field. The data for this research emanated from questionnaire, interviews and observations. A sample of 150 car-owners was drawn in Elazığ. The responses of informants are examined through serutunisation of variables such as age, gender, occupation, economic status, education level, driving experience, social life, physical environment. The findings revealed that cars have many advantages along side with then- disadvantages but cars have unavoidable place in our social life. KEY WORDS: Autoinobilized society, Functions of automobile on social life, Automobile based transportation, Alternative transportations, Automobilized society problems. 3? if