Türkiye'de enflasyon, makro ve mikro açıdan incelenmesi
Inflation in Turkey, micro and macro aspects
- Tez No: 102052
- Danışmanlar: PROF.DR. SEHA SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Enflasyon, ekonomik bir gerçek olarak, bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yaşanmakta, etkileri derinden hissedilmektedir. Hatta enflasyonu Türk halkının, beraber yaşamaya alıştığı kronik bir ekonomik hastalık olarak görmek mümkündür. Bu çalışmanın başlangıç noktasını bu gerçek oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde açıklandığı gibi, enflasyon, tüm mal ve hizmetlerin genel fiyat seviyelerinde uzatmalı bir dönem boyunca yaşanan artıştır. Paranın alım gücünü düşüren, gizli bir vergi gibi işleyen, ekonomik dengesizliği doğuran bir olgudur. Enflasyon tipleri, oluşum nedenleri, enflasyon işsizlik dinamikleri çalışmamızın ikinci bölümünde oldukça detaylı incelenmiştir. Enflasyon trendi konusunda doğru tahminler yapabilen kişiler doğru, yerinde ekonomik kararlar alarak, diğerlerine nazaran enflasyondan daha az etkilenebildikleri gibi enflasyon karşısında kazançlı da çıkabilirler. Enflasyonun kesimleri nasıl etkilediği ve enflasyon ölçümü çalışmamızda detaylı olarak verilmiştir. Enflasyonun faktör gelirleri üzerindeki etkileri, sosyal, makroekonomik etkileri ve enflasyonla savaşım da ülkemizin içinde bulunduğu durum itibariyle detaylı olarak incelenmiştir. Ülkemiz oldukça uzun süredir yüksek enflasyon ile yaşamaktadır. Yüksek ve sürekli enflasyon ortamında, işletmelerin tarihi maliyetler muhasebesine dayanarak hazırladıkları finansal tablolar anlamsızlaşmaktadır. Tarihi maliyet muhasebesi, fiyatların değiştiği bir ortamda kullandığı ölçü birimi ve değerleme esası bakımından eleştirilmiş, güncetlliğini yitirdiği öne sürülmüştür. Bu nedenle değişen fiyat seviyelerinin finansal bilgiler ve raporlar üzerindeki etkisini gösterebilecek yeni muhasebe modellerinin arayışına girilmiştir. Enflasyon hızının çok yüksek olduğu ülkemizde, uygulanabilme olanağı en fazla olan model, fiyatlar genel seviyesi muhasebe modelidir. Diğermuhasebe modellerinin uygulanabilirliği oldukça düşüktür, bunun nedenleri detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ülkemizde fiyat değişmelerini içeren uygulama yöntemleri, enflasyonu konu alan Türkiye Muhasebe Standardı-2 üzerinde durulmuş, örnek bir şirketin fınansal tabloları üzerinde enflasyon muhasebesi uygulamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation, being an economical fact, is present in our country as it is in many other countries all over the world and ite effects are felt deeply. It is also possible to view inflation as a chronic economical disease with which Turkish people are used to living with. The starting point of this study is this fact. As it is stated in the first section of my study, inflation is a rise in the general price level of all goods and services over a prolonged period. It erodes the purchasing power of TL, acts as a hidden tax and contributes to economic instability. Types of inflation, causes of inflation, dynamics of inflation and unemployment are discussed in detail in the second section of the study. People who can make correct estimations of inflation trend, are less affected from inflation as well as they can make profit out of it by making appropriate economic decisions. How inflation affects people and how it is measured are discussed in the study in detail. Social, macro-economic negative effects of inflation and its effect on factor revenue are examined with respect to the situation of our country. Inflation is present in our country for a prolonged time. In a high inflation situation, the financial statements of the firms which are prepared according to historical cost accounting become meaningless. Historical cost accounting is criticised because of the unit of measure which it uses in a situation of rising prices and its valuation technics. For this reason, new technics which can show the negative effects of changing prices on financial statements are sought. In our country where the speed of inflation is very high, the only model which can be applied the most effectively is the general price level accounting model. Applicability of the other accounting models are considerably low and the reason of this fact is also examined in detail in the third section of the study.In the last section of the study, the application technics concerning the price level changes in our country and Turkish Accounting Standards-2 which is about high inflation are studied, and inflation accounting principles are applied to a sample company' s financial statements.