506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nda sigortalı olma koşulları
The Stipulations for being insured according to the Social Security Act number 506
- Tez No: 102053
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda sigortalı olma koşulları başlığını taşıyan çalışmamız, içerik olarak sosyal sigortalardan yararlanabilmenin ön koşulunu oluşturan sigortalı olmanın, 506 Sayılı Kanunun kişi bakımından uygulanmasının bir kesimini oluşturan zorunlu sigortalı olma halinde nasıl kazanılacağını anlatmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, öncelikle Türkiye'de sigortalılığın tarihsel gelişimine bakılmıştır. Daha sonra, konuyla ilgili ve konunun anlaşılmasına ışık tutacak genel kavramlara değinilerek, sigortalılık niteliğinin kazanılmasında rol oynayan hukuksal ilişkiler ve şahıslar tanımlanmıştır. İkinci bölümde, 506 Sayılı Kanunun m.2'deki sistematiğine bağlı kalınarak hizmet sözleşmesine göre çalışanların zorunlu sigortalı sayılma koşulları incelenmiştir. Koşullardan öncelikle hizmet akdine göre çalışma tüm yönleriyle ele alınmış ardından işverene ait işyerinde çalışma koşulu incelenmiş ve bölüm, SSK m. 3'de belirtilen kişilerden olmama koşunun irdelenmesiyle son bulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise, Kanun koyucunun hizmet sözleşmesi koluna bağlı kalmaksızın 506 Sayılı Kanun kapsamına aldığı kişilerle, yine SSK m.3'ün istisnası olarak sigortalı kabul edilen kişiler ayrı başlıklar halinde incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde sosyal güvenlikte teklik ilkesine de açıklık getirilerek çalışma tamamlanmıştır. Böylece çalışmada, bütünsel olarak kanun koyucunun, sosyo- ekonomik koşullar doğrultusunda ve sosyal koruma gereksinimi içinde bulunduğundan dolayı SSK anlamında zorunlu sigortalı saydığı kişilerin kapsamının bir çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is named as“The Stipulations for Being Insured According to the Social Security Act number 506”and since being insured is a prerequisite in order to benefit from the social securities, how to get this right in case the individual is obliged to be insured which constitutes a part of the application of the Act number 506 is the subject matter of the study. In the first part of the study, the historical development of being insured in Turkey is explained. Then, after an explanation of the general concepts pertaining to the subject, the legal relations and individuals that play a role in having the right to be insured are described. In the second part of the study, while staying in agreement with the Clause 2 of the Act number 506, the conditions for the employed of being obliged as insured are examined. Among these conditions, firstly working according to the service agreement is scrutinized in full detail and then the condition of working in the workplace of the employer is investigated. Finally the chapter is ended with an examination of the condition of not being an individual indicated in the Social Securities Act number 506 Clause 3. In the third and final chapter the individuals that the legislator includes in the Social Security Act number 506 although not having a service agreement, along with the others who are recognized as insured with the exception of Clause 3 are examined. Moreover, the study is ended with an explanation of singularity in the Social Securities. Since the legislator takes into account the socio-economic conditions and have a reqirement for the social protection, a framework is given in this study for those individuals who are obliged to be insured according to the Social Securities Act. II