Döviz kurunun makro iktisadi göstergeler üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
Effect of exchange rate on macro-economic indicators: Example of Turkey
- Tez No: 737582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KORAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Döviz kuru ülke ekonomilerinin en önemli makro iktisadi göstergeleri arasında yer almakta, aynı zamanda faiz oranları, enflasyon, cari işlemler açığı, işsizlik, gayri safi yurt içi hasıla gibi birçok diğer makro iktisadi büyüklük ile de yakın etkileşim içerisinde bulunmaktadır. Bu anlamda, döviz kurunda piyasa yapıları tarafından beklenmeyen ani hareketlilikler ekonomide önemli sorunlar yaratabilmekte ve diğer iktisadi göstergeler üzerinde istikrarsızlığa yol açabilmektedir. Özellikle son yıllarda Türkiye'de aşırı döviz kuru oynaklıklarından dolayı enflasyon ile döviz kuru arasındaki ilişki hem siyasetçilerin ve politika yapıcıların hem de sıradan vatandaşların çok fazla ilgilendiği alanlardan biri durumuna gelmiştir. Bu açıdan döviz kurunun istikrarlı ve öngörülebilir bir yapıda olması ve diğer iktisadi büyüklükler üzerindeki etkisinin ölçümlenebilmesi ülke ekonomisi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Kendi tez çalışmamızda döviz kurunun bu şekilde diğer başlıca makro iktisadi göstergeler üzerindeki etkisinin incelenmesine çalışılmaktadır. Bu amaçla çağdaş iktisat yazınındaki gelişmelerden de faydalanılarak kuramsal temelli olarak aktarılan bilgi içeriği izlenmiş ve döviz kurunun ekonomi üzerinde yarattığı etkiler uygulamalı bir deneme şeklinde zaman serisi çözümlemeleri ile araştırılmıştır.Elde ettiğimiz bulgular neticesinde pozitif döviz kuru şoklarının diğer makro iktisadi değişkenler üzerinde önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate is one of the most fundamental economic indicators of the country economies, and at the same time has a close relationship with some other macro economic aggregates such as interest rates, inflation, currenct account deficit, unemployment and gross domestic product. In this sense, the movements suddenly occurred and unexpected by the market structures are able to create important problems in the economy and lead to instabilities on other economic indicators. Especially, the recent years witness that the relationship between inflation and exchange rate mainly stemmed from excess exchange rate volatility has been one of the mostly interested areas for both politicians and policy makers and the ordinary citizens. In this respect, that the exchange rate has a stable and foreseeable framework and that its effects on other economic aggregates can be measured have a crucial impact for the country economy. In our thesis study, the effects of exchange rate on some other main macro economic indicators in this way have been tried to be examined. For this purpose, by also utilising the developments in contemporaneous economics literature the content of theoretical based knowledges has been followed, and the effects of exchange rate on the economy have been investigated in an empirical way with time series analyses.As a result of our findings, it has been observed that positive exchange rate scooks have significant effects on other macro economic variables.