Manufacturing and characterization of dental brackets and clear aligner
Dental braketlerın ve şeffaf plakların üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1020522
  2. Yazar: MOHAMMAD LOUIE OYOUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İlk bölümde, diş braketler %62 metal tozu ve %38 polimer bağlayıcılardan (poliasetal ve polietilen) oluşan 17-4 PH paslanmaz çelikten, Metal Enjeksiyon Kalıplama (MIM) yöntemiyle üretilmiştir. Süreç; katalitik bağ çözücü uygulaması, hidrojen-azot atmosferinde 1260 °C'de sinterleme ve sertliği artırmak amacıyla ısıl işlem adımlarını içermiştir. Braketler; Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), optik mikroskopi, yoğunluk ölçümleri ve Vickers sertlik testi ile değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise biyouyumlu PETG malzeme kullanılarak şeffaf plak üretimi ele alınmıştır. Hastanın ağız yapısı dijital olarak taranmış, CAD ve özel diş yazılımları ile işlenmiş ve yüksek hassasiyetli 3D yazıcılarla plaklar basılmıştır. Bu yaklaşım, kişiye özel ve klinik olarak doğru hizalayıcıların üretilmesini sağlamıştır. Bu çalışma, ortodontide geleneksel ve dijital üretim süreçlerini kapsamlı şekilde karşılaştırmakta, yenilikleri, malzeme özelliklerini ve gelecekteki teknolojik gelişmelere dair potansiyel alanları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Concentrating on two specific areas of orthodontic appliances production, the current research combines the conventional orthodontic bracket and clear aligner technologies. The first part of the process involved producing dental brackets via metal injection moulding. Stainless steel with 62% metal powder and 38% polymer was used as the raw material. This stainless steel is described as 17-4 PH and contains polyacetal and polyethylene as binder materials. The production process included debinding using a catalyst, then a high temperature sintering in hydrogen and nitrogen and a hardening process. The mechanical properties of the samples were assessed using Vickers hardness testing, optical microscopy, density measurements and SEM. PETG material which is biocompatible was used in the fabrication of clear aligners and the subject of this study was as follows. Using a digital model, which was produced from an impression of the patient's mouth, the dentist was able to design and fabricate a precise replica of the patient's dental structure using 3D printing. The result was customised, clinically correct orthodontic appliances. In this study of orthodontic manufacturing techniques, both the traditional and digital processes are examined to identify where improvements can be made. Key aspects such as material properties and potential for innovation are considered along with areas where technology can be advanced.