Sanayi yapılarında prefabrik taşıyıcı elemanlar ve birleşim detaylarının araştırılması
A study of prefabricated structural elements and joint details on industrial buildings
- Tez No: 1020620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN UMAROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, 'Sanayi Yapılarında Prefabrik Taşıyıcı Elemanlar ve Birleşim Detaylarının Araştırılması' başlığı altında beş bölümde ele alınmıştır. Ülkemizde sanayi yapıları genellikle tek katlı betonarme prefabrik yapılardan oluşmaktadır. Bu taşıyıcı elemanların üretimi fabrikalarda istenilen ölçülerde ve kesitlerde kalıplarda yapılmaktadır. Fabrika koşullarında hızlı ve kaliteli bir üretime olanak sağladığından dolayı sanayi yapılarında prefabrikasyona başvurulmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de sanayi yapılarında prefabrik taşıyıcı elemanların derlenerek bir katalog oluşturulması, teknik personele rehberlik edilmesi ve gelecekte yapılacak çalışmalara, araştırmacılara kaynak olması amaçlanmaktadır. Tez çalışmasının amacı, kapsamı ve izlenen yöntemler birinci bölümde belirtilmiştir. İkinci bölümde; prefabrikasyon kavramı, Dünya'da ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ve mevcut durumu, prefabrikasyonun üretim aşamaları, önemi ve avantajları, prefabrikasyonda kullanılan malzemeler ile betonarme prefabrikasyonun artıları ve eksileri alt başlıklar hâlinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, sanayi yapılarında kullanılan taşıyıcı elemanlar; çubuk elemanlar ve yüzeysel elemanlar olmak üzere iki alt başlık altında incelenmiş, fotoğraflar ve teknik çizimlerle ayrıntılı biçimde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, betonarme prefabrik yapılarda depreme yönelik yapı tasarımı, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018)'e göre bir örnek üzerinden incelenmiş; bu yapılarda kullanılan bağlantı türleri, moment aktarmayan ve moment aktaran bağlantılar olmak üzere iki alt başlık altında, fotoğraflar ve çizimlerle desteklenerek açıklanmıştır. Beşinci bölümde, tez çalışmasından elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Bununla birlikte, Türkiye'de üretilen betonarme prefabrik taşıyıcı elemanları katalog hâline getirilerek bir araya toplanmıştır. Katalog ekte sunulmuştur. Bu tezde betonarme prefabrik yapı elemanlarının mimari özellikleri ele alınmış, statik hesaplamalar ise kapsam dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled 'A Study of Prefabricated Structural Elements and Joint Details on Industrial Buildings', is organized into five chapters. In Türkiye, industrial buildings typically feature single-story, prefabricated reinforced concrete structures. These structural elements are manufactured in factories using molds to achieve the desired dimensions and cross-sections. Prefabrication is preferred for industrial buildings as it ensures rapid, high-quality production under controlled factory conditions. This study aims to compile a catalog of prefabricated reinforced concrete elements produced in Türkiye, serving as a guide for technical personnel and a resource for future research. While the purpose, scope, and methodology of the thesis are outlined in Chapter 1, Chapter 2 addresses the foundational concepts of prefabrication. Specifically, it explores its historical development and current status both globally and in Türkiye, manufacturing stages, significance, material specifications, and the overall advantages and disadvantages of prefabricated concrete under distinct subheadings. The third chapter examines prefabricated reinforced concrete structural members under two main subheadings—bar and surface elements—detailing them through photographs and technical drawings. The fourth chapter evaluates the seismic design of prefabricated reinforced concrete structures through a practical application based on the Turkish Building Earthquake Code (TBEC-2018). It also explains connection types classified as non-moment-resisting and moment-resisting, supported by photographs and drawings. The fifth chapter summarizes the conclusions derived from this study. Furthermore, precast reinforced concrete elements manufactured in Türkiye are compiled into a comprehensive catalog. Both the catalog and technical drawings are provided in Appendix 1 and Appendix 2, respectively. Crucially, this thesis focuses on the architectural and physical characteristics of prefabricated elements; structural calculations are excluded from the scope of this study.