Mimarlıkta ileri dönüşüm kavramının kuramsal temellerive Konya kentinin ileri dönüşüm potansiyeli
Theoretical foundations of the concept of architecturalupcycling and the upcycling potential of Konya city
  1. Tez No: 1020619
  2. Yazar: RAHİME BÜŞRA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, ileri dönüşüm kavramını ele almak ve literatürde bu konuda farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. İleri dönüşüm, malzemelerin yeniden kullanımı, enerji tüketiminin azaltılması ve karbon ayak izinin düşürülmesi gibi çevresel faydalar sağlamakla birlikte, kültürel ve tarihsel değerlerin korunmasını da amaçlar. Bu bağlamda, özellikle atıl durumdaki yapılar, malzemeler ve yapısal unsurlarıyla ileri dönüşüm yöntemiyle değerlendirilebilecektir. Çalışmanın amacı, kaynak kullanımını dengeleyen, değerli yapıların korunup dönüştürülmesiyle mimari ileri dönüşüm kavramını güçlendirmektir. Literatür taraması, mevcut uygulamalar ve kent analizleri ile mimari alandaki bu kavramın yeterince ele alınmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada, Konya ilinin tarihi, kültürel, sanayi ve sanatsal potansiyelleri göz önünde bulundurularak mimari ileri dönüşüm için fırsatlar keşfedilmiştir. Araştırma metodolojisi, literatür taraması, kavram analizleri, gözlem ve veri toplama gibi yöntemleri kullanarak, Konya'nın atık farkındalığı ve ileri dönüşüm potansiyelleri üzerine odaklanmıştır. Bu potansiyeller tasarım, anlam ve değer, yeniden kullanım ve sürdürülebilirlik bağlamında ele alınmıştır. Çalışma, Konya'nın sanayi potansiyelini dikkate alarak ileri dönüşüm fırsatlarını tartışmaktadır. Ayrıca, kentteki üniversiteler ve sanatsal üretim potansiyeli de ileri dönüşüm açısından önemli bir kaynak olarak değerlendirilmiştir. Sonuçta, mimari ileri dönüşüm kavramının daha geniş bir şekilde benimsenmesi ve bu süreçte kentlerin tarihi ve kültürel değerlerinin de korunarak kentle birlikte ileri dönüştürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concept of upcycling and raise awareness of this issue within the academic literature. Upcycling not only provides environmental benefits such as the reuse of materials, reduction of energy consumption, and lowering of carbon emissions, but also contributes to the preservation of cultural and historical values. In this context, abandoned or underutilized buildings, materials, and structural components can be reassessed and transformed through upcycling approaches. The primary objective of the study is to strengthen the concept of Architectural Upcycling by promoting a balanced use of resources and encouraging the preservation and transformation of valuable buildings. Through a comprehensive literature review, examination of existing practices, and urban analyses, it has been determined that this concept has not yet been sufficiently addressed within the field of architecture. Accordingly, the study explores opportunities for architectural upcycling by considering the historical, cultural, industrial, and artistic potentials of the city of Konya. The research methodology is based on literature review, concept analysis, observation, and data collection techniques, focusing on waste awareness and the upcycling potential of Konya. These potentials are evaluated within the frameworks of design, meaning and value, reuse, and sustainability. The study discusses upcycling opportunities by taking into account Konya's industrial capacity and production potential. In addition, the city's universities and artistic production capabilities are considered significant resources for fostering upcycling practices. As a result, the study proposes a broader adoption of the concept of Architectural Upcycling and emphasizes that cities should be transformed through upcycling approaches while preserving and enhancing their historical, cultural, and spatial values. This approach contributes not only to environmental sustainability but also to the continuity of urban identity and cultural heritage.