Yapay Zekâya Yönelik Hemşirelik Yaklaşımı Ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of an Artificial Intelligence-Oriented Nursing Approach Scale
  1. Tez No: 1020627
  2. Yazar: TALYA ALTINSABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin yapay zekâya yönelik yaklaşımlarını değerlendirmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi amacıyla metodolojik tipte yürütülmüştür. Araştırmanın hedef evrenini Türkiye'de kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırma verileri, çevrim içi ortamda gönüllülük esasına dayalı olarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile“Yapay Zekâya Yönelik Hemşirelik Yaklaşımı Ölçeği”taslak formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve AMOS paket programlarından yararlanılmıştır. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri kapsamında kapsam geçerliği, açımlayıcı faktör analizi (AFA), doğrulayıcı faktör analizi (DFA), madde analizleri ve iç tutarlılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya toplam 187 hemşire katılmıştır. Ölçeğin faktör analizine uygun olduğu belirlenmiş (KMO=0,895; Bartlett χ²=2082,729; p<0,001) ve analizler sonucunda ölçeğin 18 madde ve iki alt boyuttan oluştuğu saptanmıştır. İki faktörlü yapı toplam varyansın %54,25'ini açıklamıştır. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı toplam ölçek için 0,887, alt boyutlar için ise 0,783 ile 0,921 arasında bulunmuştur. DFA sonucunda elde edilen AVE değerlerinin 0,504 ile 0,557 arasında değiştiği belirlenmiş ve ölçeğin yapı geçerliğinin desteklendiği görülmüştür. Araştırma sonucunda geliştirilen Yapay Zekâya Yönelik Hemşirelik Yaklaşımı Ölçeği'nin, hemşirelerin yapay zekâya yönelik yaklaşımlarını değerlendirmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin hemşirelik alanında yapılacak bilimsel çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a methodological research to develop a valid and reliable measurement tool for evaluating nurses' approaches toward artificial intelligence, The population of the study consisted of nurses actively working in Türkiye, Research data were collected online on a voluntary basis, The data collection tools included a Personal Information Form prepared by the researcher and the draft form of the“Nursing Approach Toward Artificial Intelligence Scale,”SPSS and AMOS package programs were used for data analysis, Within the scope of the validity and reliability analyses of the scale, content validity, exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), item analyses, and internal consistency analyses were performed, A total of 187 nurses participated in the study, The scale was found to be suitable for factor analysis (KMO=0,895; Bartlett's χ²=2082,729; p<0,001), and the analyses revealed that the scale consisted of 18 items and two subdimensions, The two-factor structure explained 54,25% of the total variance, The Cronbach's alpha coefficient was found to be 0,887 for the total scale and ranged between 0,783 and 0,921 for the subdimensions, As a result of CFA, the AVE values ranged between 0,504 and 0,557, supporting the construct validity of the scale, As a result of the study, the Nursing Approach Toward Artificial Intelligence Scale was determined to be a valid and reliable measurement tool for evaluating nurses' approaches toward artificial intelligence, The scale is expected to contribute to future scientific studies in the field of nursing,