Cumhuriyet Döneminde liberal hareketlerin Türkiye'nin orman politikasına etkileri, İzmir ili örneğinde özel ve kamu ormanlarında koruma-kullanma dengesi
The Effects of liberalization movements in the era of republic towards Turkish forest policy, the conservation-utilization balance of private-public owned forest in İzmir
  1. Tez No: 102063
  2. Yazar: ŞERMİN ATAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Ekonomik alanda liberalleşmenin ön plana geçmesi ve pazar imkanlarının genişletilmesi benimsenip, desteklenirken üretim-tüketim faaliyetlerinde hızlı yayılma, doğal kaynakların kullanımında gözle görülür bir yok etme sürecini hızlandırmıştır. Ormanlar da bu tüketim yarışından büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle liberal akımların öne çıkardığı doğal kaynakların kullanımında koruma-kullanma dengesi ve kamu-özel mülkiyet ilişkilerinin analizi ile ormanlarda mülkiyet konusu önem kazanmaktadır. Cumhuriyet döneminde hızlı nüfus artışı, gerek kentsel gerekse kırsal nüfusun ormanlar üzerindeki baskısı, yangınlar ile populist yasal düzenlemeler ormanların nitelik ve nicelik olarak azalmasına sebep olmuştur. Ormansızlaşma sürecinin devam etmesi orman politikasının sorgulanması gereğini ortaya çıkarmıştır. Ormansızlaşmaya tedbir olarak özel ve kamu ormancılığı, sivil toplum kuruluşları ormancılığı ile tarımsal ormancılık politikalarının teşvik edildiği görülmektedir. Türkiye'de merkezi yönetimin, özel ve kamu ormanların, ve tarımsal ormancılık çalışmalarının koruma-kullanma dengesinin sağlanması olgusunun alan çalışmaları ile incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada liberal hareketlerin temel nitelikleri ve orman politikasına etkileri, uluslararası ve ulusal belgelere orman politikasının yansıması ile liberal hareketlerin orman mevzuatına etkisi incelenmiştir. Konuyla ilgili olarak İzmir ili örneğinde özel ve kamu ormanları koruma-kullanma dengesi ile özel tarımsal ormancılık faaliyetleri açısından önemli bir örnek oluşturan Kozak Yaylası fıstıkçamında özel ağaçlandırma çalışmaları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir ormancılık politikası ekonomik, ekolojik ve toplumsal anlamda dengeli bir politikanın izlenmesini gerektirir. Sürdürülebilir orman politikasında liberal etkiler, bireysel mülkiyet ve serbest girişimciliğe fırsat veren yaklaşımlar ile katılımcı bir anlayışla bireylerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplulukların çabalarını, faaliyetlerini dikkate alan, karar mekanizmalarının içine çeken ve onlarla işbirliği yapan bir yönetim biçimini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globally growing movements of liberalization in economics, widespread application of market incentives and production-consumption activities have been inevitably resulted the exhausting process of the natural resources. One of the main affected natural resources is the forests. In this case the conservation- utilization balance, public-private possession relations' analysis, and ownership issues of forests have been major drawing attention subjects of national and international agendas. The rapid growing population, pressures from the rural population, fires, and different legal arrangements on forests have been decreased the quality and the quantity of national forests in the era of Republic. However, present deforestation process requires the reexamining of the forest policy. It is understood that public and private forestry, agricultural forestry, and Non Governmental Organizations' forest initiatives have been already encouraged to prevent deforestation process. Therefore, the central administration' policy of conservation-utilization balance, public and private forests and agricultural forests conservation-utilization balance patterns in Turkey need to be examined and evaluated. In this study, the common characteristics of liberalization movements and the effects on the forest policy in accordance with the national and international arrangements have been examined. Kozak Region Izmir, also, has been evaluated from public-private and agricultural forestry activities, especially peanut pine afforestation and conservation-utilization balance views. Sustainable Forestry Policy requires planning and implementation of well balanced economical, ecological and social related policies. It must be stated that the sustainability approaches of the subject necessitates supporting of free enterprises and governance process which took place in co-operative and collaborative senses among responsible multi actors.