İngiliz muhafazakar siyasal düşüncesi ve Edmund Burke
English political conservative thought and Edmund Burke
  1. Tez No: 102064
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma günümüze de yansımaları olan 18. yüzyıl İngiliz muhafazakar siyasal düşüncesi ve bu düşüncenin öncülerinden olan Edmund Burke'ün düşüncelerini açıklamayı amaçlamaktadır. Tezde Burkeçü muhafazakar gelenek, bu geleneğin günümüzdeki uzantıları ve çağdaş sorunlara yönelik tavrı incelenmiştir. Ayrıca, bu geleneğin temel ilkeleri, tarihi süreci ve farklı toplumlardaki yansımaları da çalışmamızda değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, muhafazakarlığın ortaya çıkışını etkUeyen Rönesans, Reform, Aydınlanma anlayışı ve bu süreçteki düşüncelerle etkileşimleri tartışılmıştır. 18. yüzyıldaki hakim Aydınlanma düşüncesine bir tepki olarak tarih, gelenek, önyargı din ve aile gibi değerlerle ortaya çıkan muhafazakarlık, karşı söylemini oluşturmuş ve bu çerçevede liberalizm, sosyalizm ve ulusçuluk akımlarını etkilemiştir. Bu etkilerin boyutları ve nitelikleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to explain Edmund Burke whose thoughts as a pioneer constituted eighteenth century English conservative political thought which has reflections on contemporary world. In this thesis Burkean conservative tradition, the implications of this tradition on today's debates and its attitude toward contemporary problems are examined. Moreover, the basic principles of this tradition, its historical process and reflections on different societies evaluated. In addition, the periods and related thought like Renaissance, Reform and Enlightenment that affected the appearance of conservatism and their interconnections discussed. Conservatism came to picture as a respond to the prevailing Enlightenment mentality of eighteenth century. In its oppose, conservatism mainly rests on the values such as history, tradition, prejudice, religion and family etc. following establishment of its anti-thesis, its influences on liberalism, socialism and nationalism are also handled.