Basamaklı öğretim programının 4.sınıf sosyal bilgiler dersine ilişkin akademik başarıya ve tutuma etkisi
The effect of the layered curriculum on academic achievement and attitude in 4th grade social sciences course
- Tez No: 1020638
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Basamaklı öğretim programının 4.sınıf Sosyal Bilgiler dersine ilişkin akademik başarısı ve tutumu üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemek amaçlanmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu ön test son test desenine göre yürütülmüştür. Çalışma grubunu devlet okulunda 4.sınıf kademesinde öğrenim gören 30 öğrenci oluşturmuştur. Sosyal Bilgiler dersi tutum ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan başarı testi araştırmanın veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen nicel veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin çözümlenmesinde Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmış, gruplar arasında ortaya çıkan farkın büyüklüğünün belirlenmesi amacıyla etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda Basamaklı Öğretim Programının öğrencilerin 4.sınıf Sosyal Bilgiler dersine ilişkin akademik başarısını olumlu etkilediğine, etki büyüklüğünün yüksek düzeyde olduğuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada elde edilen istatistiksel sonuçlar, öğrencilerin deneysel işlemden önce ve sonra Sosyal Bilgiler dersine ilişkin tutum puanları arasında anlamlı bir farklılaşma olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the Layered curriculum has an effect on the academic achievement and attitude towards the 4th grade Social Studies course. The study was conducted according to a one-group pretest-posttest design from quantitative research methods. The study group consisted of 30 students studying at the 4th grade level in a public school. Social Studies course attitude scale and achievement test created by the researcher were used as data collection tools. The quantitative data obtained in the study were analyzed using the SPSS 26.0 software package. The Wilcoxon Signed-Rank test was used to analyze the quantitative data, and the effect size was calculated to determine the magnitude of the difference between the groups. The results of the study indicated that the Layered curriculum had a positive effect on students' academic achievement in the 4th-grade Social Studies course, and that the effect size was high. Furthermore, the statistical results obtained in the study revealed a significant difference between students' attitude scores toward the Social Studies course before and after the experimental intervention.In this study, it is aimed to determine whether the Layered curriculum has an effect on the academic achievement and attitude towards the 4th grade Social Studies course. The study was conducted according to a one-group pretest-posttest design from quantitative research methods. The study group consisted of 30 students studying at the 4th grade level in a public school. Social Studies course attitude scale and achievement test created by the researcher were used as data collection tools. The quantitative data obtained in the study were analyzed using the SPSS 26.0 software package. The Wilcoxon Signed-Rank test was used to analyze the quantitative data, and the effect size was calculated to determine the magnitude of the difference between the groups. The results of the study indicated that the Layered curriculum had a positive effect on students' academic achievement in the 4th-grade Social Studies course, and that the effect size was high. Furthermore, the statistical results obtained in the study revealed a significant difference between students' attitude scores toward the Social Studies course before and after the experimental intervention.