2023 genel seçimleri sonrası uygulanan vergi politikalarının üniversite öğrencilerinin harcamaları üzerindeki etkisi: TR83 bölgesi iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ve siyasal bilgiler fakültesi özelinde nicel bir araştırma
The impact of the tax policies implemented after the 2023 general elections on the expenditures of university students: A quantitative research on the faculties of economic and administrative sciences and the faculty of political sciences of the TR83 region
- Tez No: 1020639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Kamu harcamalarının finansmanı noktasında vergilerin önemi yadsınamaz. Vergiler devletlerin en önemli gelir kalemidir. Bu kapsamda uygulanan vergi politikalarının temelinde fiskal olmayan amaçların yanında fiskal amaçların daha fazla önem kazandığı söylenebilir. 2023 genel seçimlerinden sonra yeni ekonomi yönetimiyle birlikte hem para hem de maliye politikalarında önemli gelişmeler yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam etmektedir. Bu gelişmelerden özellikle vergilere ilişkin olanlar oldukça dikkat çekicidir. Getirilen ek motorlu taşıtlar vergisi, katma değer vergisinde oranların artırılması, özel tüketim vergisine konu olan ürünlerin çeşitlendirilmesi vb. politikalar dikkat çeken hususlardan bazılarıdır. Bunların hepsini topluca vergi politikaları olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. Elbette ki bu politikaların birçok mükellef üzerinde olumlu olumsuz etkileri olmuştur. Mükellef grupları içerisinde önemli bir yere sahip olan üniversite öğrencileri üzerindeki söz konusu vergi politikalarının etkileri ise literatürde araştırılmamıştır. Literatür incelendiğinde ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin vergi bilinçleri, vergi algısı ve vergi farkındalıklarına yönelik çalışmalara yer verildiği görülmektedir. Tez çalışmasında erişebilirlik kısıtı dikkate alınarak TR83 bölgesinde yer alan üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yer alan öğrencilerin 2023 sonrası vergi politikaları sonrası harcama eğilimlerinin tespiti yapılmaya çalışılacaktır. Burada amaç hem vergi politikalarının etkinliğini bir nebze tespit etmek hem de üniversite öğrencilerinin harcama eğilimlerinin üzerinde vergi politikalarının etkisini tespit etmektir. Tezin önemi ise, uygulanan vergi politikalarının etkisinin sadece gelir odaklı tespitinin yapıldığı bir ortamda işin daha da özüne inilerek bu politikaların harcama eğilimlerini etkileyip etkilemediğini ortaya koyarak hem vergi idaresi hem de mükellefler nezdinde önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of taxes in financing public expenditures cannot be denied. Taxes are the most important income item of states. In this context, it can be said that fiscal objectives have gained more importance in addition to non-fiscal objectives in the basis of the implemented tax policies. After the 2023 general elections, significant developments have been experienced and continue to be experienced in both monetary and fiscal policies with the new economic administration. Of these developments, those related to taxes are particularly striking. Some of the notable issues are the additional motor vehicle tax, the increase in the rates in the value added tax, the diversification of products subject to special consumption tax, etc. It would not be wrong to call all of these collectively as tax policies. Of course, these policies have had positive and negative effects on many taxpayers. The effects of the tax policies in question on university students, who have an important place among taxpayer groups, have not been investigated in the literature. When the literature is examined, it is seen that studies on the tax awareness, tax perception and tax awareness of university students are mainly included. In this thesis, considering the accessibility restriction, the spending trends of students in the Faculty of Economics and Administrative Sciences of universities located in the TR83 region after the tax policies after 2023 will be determined. The aim here is to determine both the effectiveness of tax policies to some extent and the effect of tax policies on the spending trends of university students. The importance of the thesis is to go deeper into the essence of the matter in an environment where the effect of the implemented tax policies is determined only in terms of income, and to reveal whether these policies affect spending trends and to make recommendations for both the tax administration and taxpayers.