Marka hakkının kullanımıyla ithalatın önlenmesi
Prevention of parallel import by using trademark
- Tez No: 102065
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HANİFE DİRİKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET Marka ve diğer sınai mülkiyet hakları ile malların serbest dolaşımı ve rekabet kuralları arasında, bu alanların yapısından kaynaklanan bir çatışma bulunmaktadır. Markanın sağladığı haklar ulusal niteliktedir. Marka, marka sahibine, markalı malların diğer kişiler tarafından satışını önleme veya markalı malların dolaşımına müdahale etme imkanı sağlar. Bu ticaretin ve etkin rekabetin engellenmesi sonucunu yaratır. Serbest ticaretin gelişimini sağlamak amacıyla“hakkın tüketilmesi”kavramı ortaya konmuştur. Bu kavram ulusal hukuk tarafından tanınan marka hakkının kullanımını özellikle, marka sahibinin markalı malın dağıtımını kontrol hakkını sınırlar. Hakkın tüketilmesi prensibi uyarınca, marka, hak sahibine bir ülkede markalı olarak marka sahibi tarafından veya onun izni ile piyasaya sunulmuş malların kullanımını yasaklama yetkisi vermez. Bu prensip ile üçüncü kişiye (ör. paralel ithalatçı), bir ülkede marka sahibi tarafından veya onun izni ile markalı olarak piyasaya sunulmuş malı satın alıp tükenme prensibini kabul eden bir başka ülkede satma imkanı sağlanmaktadır. Bu durumda, marka sahibi üçüncü kişiye karşı bu ülkedeki fikri ve sınai mülkiyet hukukuna dayanarak yasal işlem yapamayacaktır. İthalatçının marka sahibinin vereceği bir lisansa ihtiyacı olmayacaktır. Marka ve diğer sınai mülkiyet hakları pazardaki etkin rekabeti engellemek için kullanılabilir. Bugün, çoğu hukuk sistemi bu tip hakların kullanımını kendi rekabet politikaları çerçevesinde değerlendirmektedir. Rekabet kuralları markanın sağladığı inhisari hakkın kötüye kullanılmasına izin vermez. Hak sahibi, münhasır hakkını kartel veya pazar paylaşımı yaratmak, pazara girişi engelleyen tekelci uygulamalar oluşturmak için kullanamaz. Ancak, bu kapsamda, markanın kullanımına ilişkin yasak davranışların ve izin verilen davranışların arasındaki sınırı belirlemek büyük önem taşımaktadır. Rekabet uzmanları, rekabeti korumak amacıyla yaratıcılığın ve yeni yatırımların devamını sağlamak için markanın korunması amacı arasında bir denge sağlama çabasındadırlar. Bu nedenle, rekabet politikası bu iki menfaat arasında uygun bir denge sağlayacak şekilde belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is an inherent a conflict between national trademark rights and the rules on the free movement of goods and competition. Trademark rights are national rights. Trademark enables the rightholder to prevent others from selling or otherwise interfering with the trademarked product. This creates a situation in which trade and effective competition may be impeded. The concept of“exhaustion of rights”has been developed in order to extend free trade. It limits the exercise of trademark rights conferred by national law, in particular the right to control distribution of a trademarked product. According to the such concept, trademark shall not entitle the proprietor to prohibit its use in relation to goods which have been put on the market in one country under that trademark by the proprietor or with his consent. It permits a third party (e.g. paralel importer) to purchase a trademarked product placed on the market in one country by the proprietor or with his consent and to sell it in another country if it recognises the doctrine of exhaustion. The effect is that the trademark proprietor cannot bring proceedings against the third party under the domestic intellectual property rights law of the country of importation. The importer would not need a licence granted by the trademark proprietor. Trademark and other intellectual property rights may be used to prevent effective competition in the market. Many legal systems today monitor the exercise of such kind of rights within the framework of their competition policies. Competition rules do not allow abuse of the exclusivity of the trademark and other intellectual property rights. Rightowner can not use its exclusive rights to incorparate into cartels, to share market or to create monopolistic practices which deny access to market. However, it is important how the borderline between permitted and prohibited conduct by rightowners is defined. Competition authorities attempt to balance the aim of preserving competition on markets with the aim of protection of trademark and other intellectual property rights to maintain the creative work and new investments. Therefore, the competition policy should ensure to use an appropriate balancing mechanism in drawing a line between two interests.