Yaşlı ortopedik cerrahi hastalarında malnutrisyon riski ile derin ven trombozu riski arasındaki ilişkiinin incelenmesi
Investigation of the relationship between malnutrition risk and deep vein thrombosis risk in elderly orthopedic surgery patients
  1. Tez No: 1020655
  2. Yazar: BÜŞRANUR BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, ortopedik cerrahi uygulanan yaşlı hastalarda derin ven trombozu riski ile malnütrisyon riski arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütüldü. Yöntem: Tanımlayıcı tipte planlanan bu araştırmada, 01.10.2025-01.12.2025 tarihleri arasında ortopedi servisine ameliyat olmak için yatırılarak takip edilen 65 yaş ve üzeri hastalar araştırmanın örneklemini oluşturdu. Çalışmanın hipotezleri çift yönlü olarak belirlenerek gerekli örneklem sayısı G*Power 3.1.9.7 programı aracılığıyla hesaplandı. 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya katılan hastalardan yazılı onam alınarak“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Autar DVT Risk Değerlendirme Ölçeği”ve“MNA Ölçeği”kullanılarak veriler toplandı. Toplanan veriler SPSS 25 programı aracılığıyla analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kurtosis ve Skewness değerleri dikkate alınarak değerlendirildi. (Autar DVT Risk Değerlendirme Ölçeği: Kurtosis: 0,563, Skewness: -0,354; Mini Nütrisyonel Değerlendirme Formu: Kurtosis: -1,062, Skewness: -0,316). İstatistiksel değerlendirmelerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamasının 72,70±7,29 olduğu belirlendi. Hastaların Autar DVT Risk Değerlendirme Ölçeği ortalama puanının 17,35±3,68 olduğu ve katılımcıların %85'inin DVT açısından risk grubunda yer aldığı saptandı. Mini Nütrisyonel Değerlendirme Ölçeği ortalama puanı ise 17,22±6,02 olarak bulundu; hastaların %41'inin malnütrisyonlu, %41'inin ise malnütrisyon riski taşıdığı görüldü. Autar DVT Risk Değerlendirme Ölçeği ile MNA Değerlendirme Ölçeği puanları arasındaki ilişki incelendiğinde, ölçek puanları arasında orta düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (r=-0,628; p<0,001). Sonuç: Hastaların Autar DVT Risk Ölçeği ile MNA Değerlendirme Ölçeği puanları arasında negatif yönlü orta düzey ilişki olduğu görüldü. Ortopedik cerrahi geçiren yaşlı hastaların nütrisyonel durumları iyileştikçe DVT risk puanlarının azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the relationship between the risk of deep vein thrombosis (DVT) and the risk of malnutrition in elderly patients undergoing orthopedic surgery. Methods: This descriptive study included patients aged 65 years and older who were hospitalized in the orthopedic ward for surgical treatment between October 1, 2025, and December 1, 2025. The study hypotheses were established as two-tailed, and the required sample size was calculated using G*Power version 3.1.9.7. A total of 100 patients were included in the study. After obtaining written informed consent from all participants, data were collected using the“Patient Information Form,”the“Autar Deep Vein Thrombosis Risk Assessment Scale,”and the“Mini Nutritional Assessment (MNA) Scale.”The collected data were analyzed using SPSS version 25. The normality of the data distribution was assessed based on kurtosis and skewness values (Autar DVT Risk Assessment Scale: kurtosis = 0.563, skewness = −0.354; Mini Nutritional Assessment Scale: kurtosis = −1.062, skewness = −0.316). Statistical significance was accepted at p < 0.05. Results: The mean age of the participants was 72.70 ± 7.29 years. The mean score on the Autar DVT Risk Assessment Scale was 17.35 ± 3.68, and 85% of the participants were classified as being at risk for DVT. The mean MNA score was 17.22 ± 6.02; 41% of the patients were malnourished, while an additional 41% were at risk of malnutrition. Examination of the relationship between the Autar DVT Risk Assessment Scale and MNA scores revealed a statistically significant moderate negative correlation between the two scales (r = −0.628, p < 0.001). Conclusion: A moderate negative relationship was identified between the Autar DVT Risk Assessment Scale scores and MNA scores. These findings suggest that improvements in the nutritional status of elderly patients undergoing orthopedic surgery may be associated with lower DVT risk scores.