Suriyeli sığınmacıların Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi (2011-2024)
Effects of Syrian refugees on Turkey- European Union relations (2011-2024)
- Tez No: 1020654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN GÖKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Orta Doğu'da uzun süredir devam eden silahlı çatışmaların yol açtığı kitlesel göç hareketlerini Türkiye örneği üzerinden incelemektedir. Türkiye'nin göç politikaları, ülkenin göç süreçlerindeki değişen konumu çerçevesinde tarihsel bir perspektifle ele alınmaktadır. Özellikle göç yoğunluğunun önceki dönemlere kıyasla önemli ölçüde arttığı 2010 sonrası dönem analiz edilerek, bu süreçte ortaya çıkan politika dönüşümleri ve uygulamalar değerlendirilmektedir. Bu kapsamda kriz yönetimi, yük paylaşımı, sınır güvenliği ve göç yönetişimi gibi temel politika alanları karşılaştırmalı bir perspektifle incelenmekte; Türkiye'nin göç yönetimindeki stratejik rolü ile Avrupa Birliği'nin normatif ve kurumsal yaklaşımı birlikte ele alınmaktadır. Çalışma ayrıca, 2011–2024 yılları arasında Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik politika yaklaşımındaki değişimi değerlendirmekte; söz konusu sürecin insani yardım odaklı başlangıçtan güvenlik, uyum, geri dönüş ve göç yönetişimi boyutlarını içeren çok boyutlu bir yapıya doğru evrildiğini analiz etmektedir. Bir taraftan sığınmacıların güvenli ve gönüllü geri dönüşlerini desteklemeye yönelik uygulamalar geliştirilirken, diğer taraftan ülkede yaşamlarını sürdüren Suriyelilerin eğitim, sağlık, istihdam ve toplumsal uyum süreçlerine ilişkin politikaların devam ettirilmesi dikkat çekmektedir. Geri dönüş ve uyum politikalarının eş zamanlı olarak yürütülmesi, Türkiye'nin göç yönetiminde benimsediği yaklaşımın niteliği ve uzun vadeli hedefleri konusunda akademik ve politik tartışmaları beraberinde getirmektedir. Bu durum, Suriyeli sığınmacılara yönelik politikaların zaman içerisindeki dönüşümünün ve bu dönüşümün temel dinamiklerinin incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin Suriye kaynaklı zorunlu göç karşısında geliştirdikleri politika yaklaşımlarını karşılaştırmalı olarak inceleyerek, göç yönetiminin değişen dinamiklerini ve ortaya çıkan yeni yönelimleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, sığınmacı krizinin insani boyutunun yanı sıra, Türkiye–AB ilişkilerinde dış politika, güvenlik ve karşılıklı bağımlılık ekseninde belirleyici bir faktör haline geldiğini ortaya koymaktadır. Krizin günümüze uzanan seyri incelenirken Cumhurbaşkanlığı resmî internet sitesi başta olmak üzere, göç alanında faaliyet gösteren ilgili bakanlıkların resmî dijital kaynaklarından, güncel haber platformlarından ve gazete arşivlerinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda, çalışma güncel veriler ışığında değerlendirilerek literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mass migration movements caused by long-standing armed conflicts in the Middle East, using Turkey as a case study. Turkey's migration policies are analyzed from a historical perspective within the framework of the country's evolving role in migration processes.In particular, the post-2010 period- during which migration intensity increased significantly compared to previous periods- is examined, and the policy transformations and implementations that emerged during this process are assessed. In this context, core policy areas such as crisis management, burden sharing, border security, and migration governance are explored from a comparative perspective; Turkey's strategic role in migration management and the EU's normative and institutional approach are examined together. The study also evaluates the shift in Turkey's policy approach toward Syrian asylum seekers between 2011 and 2024, analyzing how the process evolved from a humanitarian-oriented starting point toward a multidimensional structure encompassing compliance, return, and migration governance dimensions. While measures to support the safe and voluntary return of asylum seekers have been developed, policies supporting the education, healthcare , employment, and social integration of Syrians who continue to reside in Turkey have also been maintained. The simultaneous pursuit of return and integration policies points to the multidimensional nature of Turkey's migration governance-situated between the dynamics of temporariness and permanence- and has generated academic and political debate regarding its long-term objectives. This situation necessitates an examination of the evolution of policies toward Syrian asylum seekers over time and the underlying dynamics driving that evolution. In this context, the study aims to comparatively analyze the policy approaches developed by Turkey and the European Union in response to Syrian- origin forced migration, and to examine the changing dynamics of migration governance and the emerging new trends. The research finding reveal that, beyond the humanitarian dimension of the refugee crisis, the crisis has become a determining factor in Turkey- EU relations along the axes of foreign policy, security, and mutual interdependence. In tracing the course of the crisis through to the present day, primary sources including the official website of the Presidency, the official digital resources of relevant ministries operating in the field of migration, current news platforms, and newspaper archives have been utilized. In this context, the study aims to contribute to the literature by evaluating the issue in light of current data.