Sıvı azot (LN2) ile soğutma-dondurma işlemleri sırasında gıda temaslı plastik malzemelerden mikroplastik salımı ve incelenmesi
Microplastic release from food contact plastic materials during cooling/freezing processes with liquid nitrogen (LN2) and investigation
  1. Tez No: 1020717
  2. Yazar: EBUBEKİR LÖKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Plastik malzemeler, modern hayatı oldukça fazla kolaylaştırmaktadır (Crawford ve Martin, 2020). Plastiklerin avantajları yadsınamaz ancak, kullanılan her bir tek kullanımlık plastik ürün çok hızlı bir şekilde atığa dönüşmektedir. Atığa dönüştükten sonra doğadaki dönüşümü ise ne hızlı, ne de kolay olmaktadır. Küreselleşen dünyada modern toplumlarda plastik ürünlerin aşırı kullanılması ve atılması sonucu ciddi boyutlarda plastik kirliliği üretilmekte ve bu kirlilik, ekosistemleri ve insan sağlığını tehdit etmektedir. LN2, içecekleri ve yiyecekleri anında dondurmak ve ilgi çekici bir duman efekti yaratmak için kullanılmaktadır. Çıkan buharlar soğuğun etkisi ile yoğunlaşan havadaki nemdir. LN2'nin tamamen buharlaşmasını ve normal yiyecek sıcaklığını sağlayacak şekilde, servis edilen yiyeceklere uygulandığında genellikle bu özel sunumun keyfini çıkarmanın eğlenceli olduğu kadar güvenli olduğu da kabul edilir. Literatürde, sıvı azot ilavesiyle hazırlanan gıdalara, kullanılan plastik kaplardan mikroplastik geçişi konusunda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, plastik kap kullanılarak hazırlanan gıdalara (Ejder nefesi gibi gıdalar) mikroplastik geçişi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Plastic materials make modern life much easier (Crawford and Martin, 2020). The advantages of plastics are undeniable, but each single-use plastic product used turns into waste very quickly. After turning into waste, its transformation in nature is neither fast nor easy. In the globalizing world, serious plastic pollution is produced as a result of the excessive use and disposal of plastic products in modern societies, and this pollution threatens ecosystems and human health. LN2 is used to instantly freeze drinks and foods and create an attractive smoke effect. The vapors released are the moisture in the air condensed by the effect of cold. When applied to the food served in a way that ensures complete evaporation of LN2 and normal food temperature, it is generally accepted that enjoying this special presentation is both fun and safe. There is no study in the literature on the migration of microplastics from plastic containers used to foods prepared with the addition of liquid nitrogen. In this study, microplastic migration to foods prepared using plastic containers (foods such as Dragon's Breath) will be examined.