Profesyonel turlara ilişkin yasadışı faaliyetlerin tespitine ve önlenmesine yönelik dijital bir model önerisi: Turistik faaliyet bildirme sistemi
A digital model proposal for detecting and preventing illegal activities in professional tours: Touristic activity reporting system
  1. Tez No: 1020718
  2. Yazar: MUSTAFA SAYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye turizm sektöründe profesyonel turistik turlara ilişkin yasadışı faaliyetleri çok boyutlu bir perspektifle ele almayı ve bu faaliyetlerin önlenmesine yönelik dijital temelli bir model önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup; seyahat acentası sahipleri/temsilcileri, turist rehberleri ve müze/ören yeri yetkilileri olmak üzere üç farklı paydaş grubuyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler nitel analiz yazılımı aracılığıyla tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular karşılaşılan yasadışı ve yetkisiz tur faaliyetleri, bu faaliyetlerin nedenleri, mevcut denetim mekanizmalarının değerlendirilmesi, denetimlerde dijital araç kullanımın değerlendirilmesi ve çözüm politikaları ile öneriler olmak üzere beş ana tema etrafında değerlendirilmiştir. Bulgular; belgesiz rehberlik, rehbersiz tur organizasyonları ve sosyal medya üzerinden yürütülen kayıt dışı faaliyetlerin en yaygın ihlal biçimleri olduğunu ortaya çıkarmış, mevcut denetim sisteminin evrak odaklı, düzensiz ve caydırıcılıktan uzak bir yapıya sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında saha verilerinden hareketle Turistik Faaliyet Bildirme Sistemi (TFBS) adlı dijital bir model önerisi geliştirilmiştir. Flutter teknolojisi üzerine inşa edilen bu prototip, tur öncesi zorunlu dijital bildirim, QR kod tabanlı kimlik doğrulama ve standart ihbar yönetimi işlevlerini bir arada sunmakta; mevcut denetim anlayışını tepkisel ve evrak odaklı yapıdan proaktif, veri temelli ve şeffaf bir modele dönüştürmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine illegal activities related to professional tours in Turkey's tourism sector from a multidimensional perspective and to develop a proposal for a digital-based model to prevent such activities. A qualitative research method was used in the study; semi-structured interviews were conducted with three different stakeholder groups: travel agency owners/representatives, tour guides, and museum/historic site officials. The data collected were analyzed using thematic analysis through qualitative analysis software. The findings of the study were evaluated within the framework of five main themes: the illegal and unauthorized tour activities encountered, the causes of these activities, an assessment of existing oversight mechanisms, an evaluation of the use of digital tools in oversight, and policy solutions and recommendations. The findings revealed that unlicensed guiding, unguided tour organizations, and unregistered activities conducted via social media are the most common forms of violation; it was determined that the current oversight system is document-focused, irregular, and lacks deterrent effects. Within the scope of the research, a proposal for a digital model called the Tourist Activity Reporting System (TARS) was developed based on field data. Built on Flutter technology, this prototype integrates mandatory pre-tour digital reporting, QR code-based identity verification, and standardized complaint management functions; it aims to transform the current oversight approach from a reactive, document-focused structure to a proactive, data-driven, and transparent model.