Türk borçlar hukukunda aşkın zarar
Excessive damage in Turkish law of obligations
  1. Tez No: 1020716
  2. Yazar: AYÇA AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TEKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Para, değeri mevcut ekonomik ve sosyal şartlara göre şekillenen genel mübadele aracı olmasıyla günlük hayatta önemli bir yere sahiptir. Edimlerin en çok rastlanılan konusu paradır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik olumsuzluklar nedeniyle, kimi zaman paranın değer kaybetmesi ve alım gücünün azalması gündeme gelebilmektedir. Bu durum, özellikle para borçlarının ifasında temerrüde düşülmesi halinde, alacaklının zarara uğramasına sebebiyet verebilir. Para borçlarında bir yandan borçlu temerrüdünü engelleyebilmek, bir yandan da alacaklının temerrüt nedeniyle uğradığı zararları giderebilmek adına birtakım hukuki düzenlemeler getirilmiştir. Kanun koyucu tarafından, alacaklının, paranın kullanımından mahrum kalması nedeniyle uğrayacağı zararın, esasen iki etapta tazmini öngörülmüş durumdadır. Bunlardan birincisi, temerrüt faizi ödeme yükümlülüğü, ikincisi ise aşkın zarardan sorumluluktur. Alacaklının malvarlığında meydana gelen zararın temerrüt faizi ile karşılanamayan kısmına aşkın zarar denir. Aşkın zararın tazmini kurumunun daha iyi anlaşılabilmesi adına, doktrin görüşleri ve Yargıtay kararlarından da yararlandığımız çalışmamızın birinci bölümü, para ve para borcu kavramları ile borçlunun temerrüdü konularına özgülenmişken; ikinci bölümde, borçlu temerrüdünün para borcuna özgü sonuçlarından temerrüt faizi ödeme yükümlülüğü ile aşkın zarardan sorumluluk başlıklarına yer verilmiş, uygulamada en çok tartışılan aşkın zararın hangi yöntemle ispatlanması gerektiği meselesi de burada incelenmiştir. Son bölümde ise, başlıca aşkın zarar kalemleri ve tazminatın belirlenmesi hususları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Money, as a general medium of exchange whose value is shaped by prevailing economic and social conditions, occupies an important place in daily life. Monetary obligations constitute the most common subject matter of performances. The economic downturn in the country may cause the currency to lose value and decrease its purchasing power. This situation may cause the debtee to suffer losses, especially in the event of default in the performance of a monetary debt. In order both to prevent debtor default in monetary debt and to compensate the debtee for losses arising from such default, a number of legal regulations have been introduced. The legislator has provided for the compensation of the loss suffered by the debtee due to being deprived of the use of money, essentially in two stages. The first is the obligation to pay default interest, and the second is liability for excess damages. The part of the loss incurred in the assets of the debtee that is not compensated by default interest is referred to as excess damage. For a better understanding of the concept of compensation for excess damage, the first part of this study, which includes doctrinal views and Supreme Court decisions, is devoted to the concepts of money and monetary debt, as well as debtor default. In the second part, the obligation to pay default interest and liability for excess damage, which are among the consequences of the debtor's default specific to monetary debt, are examined together with the most discussed issue in practice, namely, how to prove excess damage. Finally, the last part addresses the principal categories of excess damage and the determination of compensation.