Medenî usûl hukukunda hükmün tashihi, tavzihi ve tamamlanması
Rectification, clarification and completion of judgment in civil procedural law
  1. Tez No: 1020723
  2. Yazar: ECEM ERUÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Mahkemelerde yapılan yargılama neticesinde verilen nihaî kararların, tarafların ileri sürmüş olduğu tüm talepleri kapsar nitelikte ve taraflara yüklenen borç ve tanınan hakların açık, şüphe ve tereddüt uyandırmayacak şekilde eksiksiz olarak belirtilmesi gerekmektedir. Ancak, verilen kararlarda maddî hataların bulunması veya kararın yeterince açık olmaması halleri ile karşılaşılabilecektir. Bu gibi hallerde, karardaki belirsizlik giderilmeden ve maddî hatalar düzeltilmeden kararın icra edilebilmesi mümkün olmayacaktır. Kararın icrasının sağlanabilmesi ve karardaki ilk görüşte anlaşılabilecek eksikliklerin giderilebilmesi için hükmün tashihi yolu öngörülmüştür. Nihaî kararın yeterince açık olmaması, icrasında tereddüt uyandırması veya birbirine aykırı fıkralar içermesi hallerinde ise hükmün tavzihi yolu ile karardaki belirsizliğin giderilmesi sağlanabilecektir. Bazı hallerde de mahkemelerin taraf taleplerine ilişkin veya mahkemenin kendiliğinden karar vermesi gereken hususlara dair kısmen ya da tamamen karar vermediği durumlar ile karşılaşılabilir. Karar verilmeyen hususların ek v karar verilmek suretiyle tamamlanmasına imkan sağlayan hukukî çare ise hükmün tamamlanmasıdır. Bu çalışmada, hükmün tashihi, tavzihi ve tamamlanması yolları değerlendirilmiştir. Öncelikle, her üç yola ilişkin genel bilgiler başlığı altında kavramların tanımı, amacı, hukukî nitelikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra, tashih, tavzih ve tamamlamaya konu edilebilecek kararlar, başvuru sebepleri, başvuru usûlü, yargılaması ve yargılama sonucu verilebilecek kararlar ve bu kararlara karşı başvurulabilecek hukukî çareler incelenmiştir. Çalışmanın hazırlanma sürecinde öğretideki görüşler ele alınarak mahkeme kararlarına olabildiğinde yer verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, yaşanabilecek sorunlar adına çözüm önerileri getirilmeye özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Final judgments rendered by courts must encompass all claims raised by the parties and clearly state the obligations imposed and rights granted, leaving no room for ambiguity. In practice, however, judgments may contain material errors or lack sufficient clarity, rendering enforcement impossible until such deficiencies are remedied. To address errors apparent at first glance, the procedure of rectification of judgment is provided. Where a judgment is insufficiently clear, causes uncertainty in enforcement, or contains contradictory provisions, clarification of judgment serves to resolve the ambiguity. Additionally, courts may sometimes fail to rule partially or entirely on matters raised by the parties or on issues requiring ex officio determination, in which case completion of judgment through a supplementary decision provides the appropriate remedy. This study examines these three mechanisms within the framework of civil procedural law. Following an introductory overview of their definitions, purposes, and legal characteristics, the study analyzes the types of vii decisions subject to each remedy, the applicable grounds, procedural requirements, the conduct of proceedings, possible outcomes, and available legal remedies against resulting decisions. Scholarly doctrine and judicial precedents have been consulted throughout, with particular attention given to identifying practical difficulties and proposing workable solutions.