Borcun üçüncü kişi tarafından ifası ve halefiyet
Performance of the obligation by a third party and subrogation
- Tez No: 1020724
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk Borçlar Kanunu'nun genel hükümleri ve özel halefiyet düzenlemeleri çerçevesinde, borcun üçüncü kişi tarafından ifası ile bunun sonucunda doğan halefiyet kurumlarını sistematik biçimde incelemektedir. Çalışmada öncelikle ifa kavramı ve hukuki niteliği ele alınmış; maddi fiil, genel sözleşme ve sınırlı sözleşme görüşleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. İfanın konu, yer, zaman ve taraflar açısından unsurları incelenmiş; gayri şahsilik ilkesi ile şahsen ifa edilmesi gereken borçlar TBK m. 83 çerçevesinde irdelenmiştir. Ardından üçüncü kişinin ifası ele alınmış; ifa kastı, ifa yardımcısı ile üçüncü kişi ayrımı ve borçlu ile üçüncü kişi arasındaki iç ilişki sözleşme, vekâletsiz iş görme ve sebepsiz zenginleşme hükümleri kapsamında nitelendirilmiştir. Son olarak halefiyet kurumuna ayrılan bölümde; halefiyetin hukuki niteliği, alacağın temliki ve alelade rücu hakkından farkları, TBK m. 127 kapsamındaki genel haller ile TBK m. 62, 85, 168 ve 596, TTK m. 1472, KTK m. 95 ve 5684 sayılı SK m. 14'teki özel haller incelenmiştir. Çalışma, ifanın hukuki niteliği bakımından sınırlı sözleşme görüşünü benimsemektedir. Varılan temel sonuca göre üçüncü kişinin ifası ve halefiyet, alacaklı borçlu ve üçüncü kişi üçgeninde menfaat dengesini sağlayan ve borcun nihai yükünü hukuken doğru kişiye yönelten, birbirini tamamlayan iki kurumdur.
Özet (Çeviri)
This study examines the performance of an obligation by a third party and the resulting institution of subrogation under the general and special subrogation rules of the Turkish Code of Obligations. It first addresses the concept and legal nature of performance, comparing the doctrinal views of material act, general contract, and limited contract. The elements of performance subject matter, place, time, and parties are analysed, along with the principle of non-personal performance and obligations requiring personal performance under Article 83 of the Turkish Code of Obligations. The study then turns to performance by a third party, discussing the requirement of intent to perform, the distinction between an auxiliary in performance and a third party, and the internal relationship between the debtor and the third party under the rules of contract, agency without authorisation, and unjust enrichment. The final chapter is devoted to subrogation, covering its legal nature, its distinction from voluntary assignment of claims and ordinary recourse rights, the general rules under Article 127, and special subrogation provisions under Articles 62, 85, 168 and 596 of the Turkish Code of Obligations, Article 1472 of the Turkish Commercial Code, Article 95 of the Highway Traffic Act, and Article 14 of the Insurance Act. The study adopts the limited contract view and concludes that performance by a third party and subrogation are complementary institutions that balance the interests of the creditor, debtor and third party, ensuring that the ultimate burden of the obligation falls on the legally responsible person.