Kişilik bozukluklarının Türk Ceza Kanunu md. 32 kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of personality disorders within the scope of article 32 of the Turkish Criminal Code
- Tez No: 1020725
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, DSM-5'te yer alan kişilik bozukluklarının Türk Ceza Kanunu md. 32 kapsamında ceza sorumluluğu üzerindeki etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Kişilik bozuklukları, psikiyatri ve klinik psikoloji alanında ruhsal bozukluklar içinde yer almakla birlikte, ceza hukuku bakımından bu tanıların hangi koşullarda akıl hastalığı kapsamında değerlendirilebileceği tartışmalıdır. Bu nedenle çalışmada, kişilik bozukluklarının yalnızca psikiyatrik tanı sistemlerindeki yeri değil, failin algılama ve davranışlarını yönlendirme yeteneği üzerindeki muhtemel etkileri de ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle kişilik, kişilik bozukluğu, normal ve patolojik kişilik ayrımı ile DSM-5, ICD-10 ve ICD-11 sınıflandırma sistemleri incelenmiş; tezde esas olarak DSM-5'in kategorik sınıflandırma sistemi benimsenmiştir. Ardından TCK md. 32'nin yapısı, akıl hastalığı kavramı, algılama ve davranışlarını yönlendirme yeteneği ölçütleri ile akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın devamında ise kişilik bozukluklarının TCK md. 32 bakımından değerlendirilmesi; adli psikiyatri çalışmaları, Yargıtay kararları ve karşılaştırmalı hukuk perspektifi çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmada, kişilik bozukluğu tanısının tek başına ceza sorumluluğunu kaldıran veya azaltan bir neden olarak kabul edilemeyeceği; ancak bu tanıların TCK md. 32 bakımından kategorik olarak tamamen dışlanmasının da isabetli olmayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle kişilik bozuklukları bakımından yapılacak değerlendirmede, tanının adı değil, failin suç anındaki ruhsal durumunun TCK md. 32'de aranan algılama ve davranışlarını yönlendirme yetenekleri üzerindeki somut etkisi esas alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how personality disorders listed in DSM-5 may affect criminal responsibility under Article 32 of the Turkish Penal Code. Although personality disorders are recognized as mental disorders in psychiatry and clinical psychology, their legal relevance under Article 32 is not always clear. Therefore, the thesis does not merely address their place in psychiatric classification systems, but focuses on whether they may affect the offender's capacity to understand the legal meaning and consequences of the act or to control their behaviour. The first part discusses the concepts of personality and personality disorder, the distinction between normal and pathological personality, and the psychological and medical aspects of personality disorders. DSM-5, ICD-10 and ICD-11 are examined, while the categorical classification system of DSM-5 is mainly adopted. The second part evaluates the concept of mental illness in Turkish criminal law, the structure of Article 32, the criteria of understanding and controlling behaviour, and security measures applied to mentally ill offenders. Personality disorders are then assessed in light of forensic psychiatry studies, decisions of the Court of Cassation and comparative law. The thesis concludes that a diagnosis of personality disorder cannot by itself remove or reduce criminal responsibility. However, personality disorders should not be categorically excluded from Article 32. In each case, the decisive issue should be the concrete effect of the offender's mental state at the time of the offence on the capacities required under Article 32, rather than the name of the diagnosis.