Transformations and continuities in pro-Kurdish political parties in Turkey: From HEP to DEM
Türkiye'deki Kürt siyasi partilerinde dönüşümler ve süreklilikler: HEP'ten DEM'e
- Tez No: 1020726
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1990'dan 2024'e kadar Türkiye'deki Kürt siyasi partilerinin sürekliliğini ve dönüşümünü kapsamlı biçimde ele almaktadır. HEP'ten DEM Parti'ye uzanan yaklaşık otuz beş yıllık bir süreçte bu partilerin programatik evrimini inceleyen çalışma, bireysel parti analizlerinin ötesine geçerek geleneği bir bütün olarak değerlendirmektedir. Temel araştırma sorusu, Kürt siyasi parti geleneğini karakterize eden süreklilikler ve dönüşümler üzerine kurulmuştur. Bu soruyu yanıtlamak amacıyla nitel içerik analizi yöntemi benimsenmiş; parti programları, tüzükler ve seçim bildirgeleri birincil veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Analizde demokrasi, Kürt meselesi, ekonomik ve sosyal politikalar, laiklik ve din, toplumsal cinsiyet, çevre ile dış politika olmak üzere yedi temel kategori esas alınmıştır. Hem eşzamanlı (yatay) hem de tarihsel süreç içinde karşılaştırmalı (dikey) iki eksenli analiz yapılmıştır. Çalışma, devlet baskısı ve parti kapatmalarına karşın bu partilerin demokratik mücadeleyi sürdürdüğünü ve birçok taleplerini kurumsal zeminde dile getirmeye devam ettiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra HDP'nin, seçimsel başarısı ve politika değişiklikleri açısından gelenekte bir kırılma noktası oluşturup oluşturmadığı eleştirel biçimde sorgulanmaktadır. Çalışmanın bulguları, yeni bir barış sürecinin gündeme geldiği ve potansiyel olarak yeni bir partinin kurulmasının konuşulduğu günümüz bağlamında, Kürt siyasi hareketinin anlaşılması açısından önemli bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a comprehensive account of the continuities and transformations within the pro-Kurdish political party tradition in Turkey, spanning the period from 1990 to 2024. Moving beyond single-party analyses that dominate the existing literature, the study examines the tradition as a whole, tracing its evolution from HEP to DEM Party across nearly four decades. The central research question asks what continuities and transformations characterize this tradition. To answer it, the thesis employs qualitative content analysis of official party documents – including party programs, charters, and election manifestos – produced by HEP, ÖZDEP, HADEP, DEHAP, DTP, BDP, HDP, YSP, and DEM. The analysis is organized around seven thematic categories: democracy, the Kurdish question, economic and social policies, secularism and religion, gender, environment, and foreign policy. A dual-axis approach is applied, combining horizontal analysis of each party's holistic political identity with vertical analysis of how individual themes evolved across time and parties. The study finds that despite persistent state repression and repeated party closures, the tradition maintained its commitment to democratic struggle and institutionalized many of its core demands over time. The thesis critically interrogates whether the HDP constitutes a genuine rupture within the tradition, given its electoral success and significant policy shifts. The findings are timely as Turkey enters a new peace process, and discussions of a newly formed party signal yet another chapter in this tradition.