Anonim şirketlerde imtiyazlı payın oluşturulmasına ilişkin esaslar
Principles regarding the creation of privileged shares in joint stock companies
- Tez No: 1020727
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Anonim şirketlerde pay kavramı, hakların ve borçların kaynağı olarak ifade edilebilecektir. Pay sahipleri de kural olarak sermayeye katılım oranında haklardan yararlanacaktır. Ancak sermayeye katılma oranına göre üstün haklardan yararlanabilmek mümkündür. İmtiyazlı paylar, bu duruma imkan tanımaktadır. Adi paylara nazaran üstün haklarla donatılmış paylara imtiyazlı pay denir. İmtiyazlı paylar, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu m.478'de düzenlenmiştir. İmtiyazlar, kâr payı, tasfiye payı, rüçhan ve oy hakkı gibi haklarda, paya tanınan üstün bir hak veya kanunda öngörülmemiş yeni bir pay sahipliği hakkı olarak oluşturulabilecektir. Ayrıca, 6102 sayılı TTK m.360/f.2 ile yönetim kurulunda temsil edilme hakkı tanınan payların da imtiyazlı pay olduğu düzenlenmiştir. İmtiyazlı paylar, kural olarak esas sözleşme ile veya esas sözleşme değişikliği ile oluşturulabilir. Bu çalışmada, pay kavramından başlayarak, imtiyazlı payların özellikleri, imtiyazların çeşitli ilkeler bakımından değerlendirilmesi, imtiyazlı payların oluşturulabileceği pay sahipliği hakları ve imtiyazlı payların oluşturulmasına dair esaslar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In joint stock companies, the concept of share may be defined as the source of rights and obligations. As a general rule, shareholders benefit from rights in proportion to their capital contribution. However, it is also possible to benefit from rights that are superior to one's proportional capital contribution. Privileged shares allow for such a possibility. Shares endowed with rights superior to those of ordinary shares are referred to as privileged shares. Privileged shares are regulated under Article 478 of the Turkish Commercial Code No. 6102. Privileges may be established as a superior right attached to a share in matters such as the right to dividend, liquidation share, pre-emption right, and voting right, or as a new shareholder right not provided for by law. Furthermore, pursuant to Article 360/paragraph 2 of the Turkish Commercial Code No. 6102, shares granted the right of representation on the board of directors are also regulated as privileged shares. As a rule, privileged shares may be established through the articles of association or through an amendment thereto. This study examines, commencing from the concept of share, the characteristics of privileged shares, the evaluation of privileges in light of various legal principles, the shareholder rights in which privileges may be established, and the fundamental principles governing the establishment of privileged shares.