Adalet Ağaoğlu'nun romanlarında intihar
Suicide in Adalet Ağaoğlu's novels
  1. Tez No: 1020729
  2. Yazar: DENİZ DUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFETTİN ÖZDEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Adalet Ağaoğlu'nun romanlarında intihar sorunsalı irdelenmiştir. Ağaoğlu üzerine bilimsel düzeyde pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar Ağaoğlu'nun eserlerinde kadın, yabancılaşma gibi temaları ve karakterlerin psikanalitik incelemesini ele alsa da konuyu intihar özelinde irdeleyen müstakil bir çalışma bulunmamaktadır. Literatürde özellikle modernist romanlarda yabancılaşma ve aidiyet sorunu üzerine yapılan çalışmaların yoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. Yabancılaşma ve kimlik bunalımının dolaylı sonuçlarından olan intihar eylemi ya da eğilimine ise daha az değinilmektedir. Modernist romanın önde gelen temalarından biri olan intihar eylemini yazarların farklı işlevlerde kullandıkları gözlenmektedir. Adalet Ağaoğlu da modernist roman yazarı olarak bu eylemi işleyişine derinlik katmış ve romanlarında intihar olgusunu farklı duygu durumlarının bir yansıması olarak kullanmıştır. Simgeleştirilmiş bu intihar eğilimi bazen bir başkaldırı bazen de bir isyan olarak kahramanlar aracılığıyla sunulmuştur. Bu çalışmada, Adalet Ağaoğlu'nun romanlarında intiharı doğuran psikolojik, sosyolojik zemin ve intiharın anlatısal işlevleri üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, intihar temasının görünür olduğu Ölmeye Yatmak (1973), Bir Düğün Gecesi (1979), Hayır... (1987), Dert Dinleme Uzmanı (2014) romanları ele alınmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak doküman analizi kullanılmış; verilerin analiz edilmesi içinse içerik analizi tekniğinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of suicide in the novels of Adalet Ağaoğlu, one of the leading figures of contemporary Turkish literature, is examined. Although numerous scholarly studies have been conducted on Ağaoğlu, these have primarily focused on themes such as women, alienation, and the psychoanalytic analysis of her characters. However, no independent study has specifically investigated the issue of suicide in her novels. A review of the literature indicates that research has largely concentrated on themes of alienation and the problem of belonging, particularly in modernist fiction. By contrast, suicide—an act or tendency that may emerge as an indirect consequence of alienation and identity crisis—has received comparatively little attention. As one of the central themes of the modernist novel, suicide serves different narrative functions in the works of various authors. As a modernist novelist, Adalet Ağaoğlu enriches her treatment of this theme by presenting suicide as a reflection of diverse psychological states. This symbolically charged tendency toward suicide is, at times, portrayed through her characters as an act of rebellion or resistance. This study focuses on the psychological and sociological foundations that give rise to suicide in Ağaoğlu's novels, as well as the narrative functions of the phenomenon. To this end, the novels Lying Down to Die (Ölmeye Yatmak, 1973), A Wedding Night (Bir Düğün Gecesi, 1979), No... (Hayır..., 1987), and The Expert in Listening to Troubles (Dert Dinleme Uzmanı, 2014), in which the theme of suicide is prominently represented, are analyzed. Document analysis was employed as the data collection method, and the collected data were examined using the technique of content analysis.