Adalet Ağaoğlu'nun romanlarında kadının sosyal konumu
Social statute of women in Adalet Ağaoğlu's novels
- Tez No: 134977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
IV ÖZET ADALET AĞAOĞLU'NUN ROMANLARINDA KADININ SOSYAL KONUMU NAYMANSOY, GÜNSELİ Yüksek Lisans-2003 Türk Dili ve Edebiyatı Danışman: Yard. Doç. Dr. Saadettin Yıldız Bu tez“Ön Söz ve Sonuç”hariç olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler aşağıda gösterildiği şekilde özetlenebilir. I. Bölüm :“Adalet Ağaoğlu'nun Hayatı”adlı bu bölümde yazarın ailesi, iş yaşamı ve eser verdiği yazı türleri ile romanlarının kronolojik tanıtımı hakkında bilgi verilmiştir. II. Bölüm : Bu bölümde Adalet Ağaoğlu'nun romancılığı genel olarak gözden geçirildikten sonra romanlarının temaları önemli kısımlarının verilebilmesi amacıyla oldukça ayrıntılı bir biçimde özetlenmiştir. Ayrıca romanlardaki mekân ve zaman unsurları da kısaca yansıtılmaya çalışılmıştır. III. Bölüm : Bu bölümde romanlardaki şahıs kadrosu kısaca tespit edildikten sonra kadın kahramanlar fiziksel, sosyal ve ruhsal açılardan ele alınmış, yazarın bu şahısları yaratırken nelerden etkilendiği ve ne tür karakterler yarattığı saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOCIAL STATUTE OF WOMEN IN ADALET A?AO?LU'S NOVELS NAYMANSOY, GÜNSELİ Master Thesis-2003 Turkish Language and Literature Advisor: Saadettin YILDIZ, Assistant Professor This thesis consists of three main parts apart from“Introduction”and“Conclusion”. These parts can be summarised as follows: Chapter I: in this chapter, which is called“Background of Adalet Ağaoğlu”, information about her family, writing period, writing categories and chronological introduction of her novels was given. Chapter II: In this chapter after the novel writing of Adalet Ağaoğlu has been generally examined, themes of her novel have been diffusively summarised in order to give important parts of them. Chapter III: In this chapter, after the characters in her novels have been shortly determined, female characters have been examined from physical social and psychological points of view. What kinds of characters she has created and what effects her when she creates them have been tried to determine.