Sosyal bilgiler dersinde sanal sergilerden yararlanma: Bir karma yöntem çalışması
Using virtual exhibitions in social studies class: A mixed methods study
- Tez No: 1020737
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KURTDEDE FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul sosyal bilgiler dersinde“Geçmişte Biz”öğrenme alanı kapsamında gerçekleştirilen sanal sergi uygulamalarının öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyleri ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemek ve bu uygulamalara ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz döneminde Afyonkarahisar Merkez ilçesinde bulunan bir devlet okulunun dördüncü sınıfında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Deney grubu 31, kontrol grubu 31 olmak üzere 62 öğrenci ile araştırma yürütülmüştür. Ayrıca nitel kısımda deney grubuna dahil öğrencilerden 5 kız ve 5 erkek öğrenci olmak üzere 10 öğrenci ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma karma yöntemler araştırması gömülü karma desende tasarlanmıştır. Nicel yöntem olarak ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle, nitel yöntemde de durum çalışması deseninde çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Dijital Okuryazarlık Ölçeği, İlkokul Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu kapsamda, kontrol grubunda öğretim süreci mevcut öğretim programında yer alan yöntem ve teknikler doğrultusunda yürütülmüş; deney grubunda ise sosyal bilgiler dersi kazanımları temel alınarak öğrencilerin sanal sergi tasarlamalarına yönelik uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrenciler, sanal sergi uygulamaları kapsamında Artsteps kullanarak Kurtuluş Savaşı Müzesi, Spatial kullanarak Afyonkarahisar'ın tarihi ve turistik mekanları, Emaze kullanarak ise geçmişte oynanan çocuk oyunları konularında sanal sergiler oluşturmuşlardır. Araştırma sonucunda ilkokul sosyal bilgiler dersinde sanal sergi oluşturmanın öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyleri ile öğrencilerin derse yönelik tutumları olumlu yönde geliştiği belirlenmiştir. Nitel analiz sonucunda elde edilen bulgular da bu sonucu desteklerken, öğrencilerin sanal sergi sürecini eğlenceli, öğretici ve ilgi çekici buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin sanal sergiyi dijital müze olarak anlamlandırdıklarını, süreçte kullandıkları dijital araçlara yönelik farkındalık geliştirdikleri ve öğrenme sürecine aktif katılım gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of virtual exhibition practices implemented within the scope of the“Our Past”learning area in primary school social studies courses on students' digital literacy levels and their attitudes toward the social studies course, and to determine students' views regarding these practices.The study group consisted of fourth-grade students attending a public primary school located in the central district of Afyonkarahisar during the fall semester of the 2024–2025 academic year. The study was conducted with a total of 62 students, including 31 students in the experimental group and 31 students in the control group. Furthermore, in the qualitative dimension of the study, interviews were conducted with 10 students from the experimental group, including five female and five male students. The study was designed using an embedded mixed methods design. In the quantitative dimension, a pretest–posttest quasi-experimental design with a control group was employed, whereas the qualitative dimension was conducted using a case study design. The data collection instruments used in the study included the Digital Literacy Scale, the Attitude Scale Toward the Primary School Social Studies Course, and a semi-structured interview form. Within this framework, the instructional process in the control group was conducted in accordance with the methods and techniques specified in the existing curriculum, whereas activities designed to enable students to create virtual exhibitions based on the learning outcomes of the social studies course were implemented in the experimental group. As part of the virtual exhibition practices, students in the experimental group created virtual exhibitions on the War of Independence Museum using Artsteps, the historical and touristic places of Afyonkarahisar using Spatial, and traditional children's games of the past using Emaze.The findings of the study revealed that virtual exhibition practices positively contributed to students' digital literacy levels and their attitudes toward the social studies course. The findings obtained from the qualitative analysis also supported these results, indicating that students found the virtual exhibition process enjoyable, educational, and engaging. Furthermore, the findings revealed that students perceived virtual exhibitions as digital museums, developed awareness of the digital tools used throughout the process, and actively participated in the learning process.